Několik let jsem již takřka pravidelným vděčným posluchačem. Koncerty jsou velmi rozličné a mají vysokou úroveň. Častokrát si příznivci klasické hudby mohou vyslechnout smyčcové kvartety, klavírní tria, koncerty pro dva klavíry, ale i zpěv s doprovodem či nejrůznější zajímavé kombinace nástrojů, někdy i většího obsazení (Josef Suk Ensemble či Belfiato Quintet).

Skvělí klavíristé

Naposledy, na začátku dubna, si mohli občané udělat hezký večer za přítomnosti dvou úspěšných a skvělých klavíristů Kristiny Kasíkové a Martina Kasíka.

Na začátku koncertu zahráli velmi podmanivou Sonátu pro dva klavíry D Dur od W. A. Mozarta, po díle vrcholného klasika světové hudby přišla na řadu skladba současné autorky S. Bodorové, „Come d´accordo". Po přestávce umělci pokračovali v současném repertoáru a zahráli Taurus (Býk) a Sagitarius (Střelec) od Z. Merty.

Nestává se často, aby sami skladatelé byli přítomni interpretaci jejich díla v „malém" městském divadle. Dodává to jistý punc důležitosti a jistou přidanou hodnotu samotného koncertu. Tak byli oceněni potleskem nejen umělci za krásné provedení skladeb, ale také samotní komponisté.

Posluchačů bývá v hledišti málo

Závěr celého večera se nesl ve španělském duchu M. Ravela. Jako přídavek si posluchači vytleskali J. S. Bacha.

Je velká škoda, že na koncerty se dostaví jen hrstka posluchačů, přičemž mladších ročníků je poskrovnu. Do Loun přijíždějí umělci nejen českých, ale i evropských a možná světových kvalit. Vzpomeňme například na vystoupení slavného Panochova kvarteta či violoncellisty Jiřího Bárty. Ten pravidelně vystupuje například s Berlínskou filharmonií. Houslista Josef Špaček, který koncertoval v roce minulém, je koncertní mistr České filharmonie. Dále stojí za zmínku oceňovaný a asi nejlepší český klavírista součastnoti Ivo Kahánek nebo slavné klavírní duo Ardaševovi. Guarneri Trio v čele s Ivanem Klánským, jenž působí nejen na Vysoké hudební škole ve švýcarském Luzernu, ale byl učitelem právě Iva Kahánka či Martina Kasíka oba vyhráli soutěž Pražské jaro.

Na klavírní Guarneri Trio se mohou všichni zájemci, nejen milovníci vážné hudby, těšit již 26. dubna od 19 hodin ve Vrchlického divadle. Na programu je Mozart, Dvořák a Mendelssohn.

Poděkování patří paní Benešové, která je organizátorkou koncertů Kruhu přátel hudby a daří se jí do Loun pozvat opravdu skvělé umělce. V Praze se na podobné koncerty těžko shání lístky, a pokud jsou, tak jsou několikrát dražší než v Lounech. Zvláště pro mládež jsou lístky za velmi přijatelnou cenu, za kterou se jim dostane nezapomenutelných zážitků. Přesto o tyto koncerty není velký zájem. Bez posluchačů (abonentů) nebudou totiž koncerty, což by byla veliká škoda pro kulturní vyžití v lounském okrese.

Věřím, že se situace zlepší. Třeba zrovna vy ještě netušíte, že se vám podobný koncert bude líbit. Avšak stačí jen přijít a zkusit se zaposlouchat do tónů, které pro mnohé znamenaly a pro některé stále znamenají svět!

Vojtěch Václav Pour,
Městys Ročov