Žatecká nemocnice má dlouhodobě velké problémy sehnat doktory. Dětské kvůli tomu teď deset měsíců nefungovalo, v březnu se snad opět konečně „rozjede“. Porodnice zůstává zavřená dál. Ale žatecký špitál není vůbec sám. Velké potíže, zvlášť v některých odbornostech, mají prakticky všechny nemocnice, ty malé mají dokonce mega nesnáze. Lékaři prostě nejsou!

Hynek DlouhýCo s tím? Sehnat doktora do menší nemocnice je obrovsky těžké. Dlouho se mluví o změnách ve vzdělávání, o reformách. Než do systému ale politici „říznou“ ostrým skalpelem, bude ještě určitě nějakou dobu trvat, nevypadá to, že by se spěchalo. A tak si musí špitály zatím poradit samy.

Ale jak? Neustále inzerují, shání přes agentury, zkouší přetahovat z jiných nemocnic… Mladých lékařů, pokud nemají pevný vztah k regionu, přichází do malých nemocnic velmi málo. Chtějí dělat moderní a „velkou“ medicínu. Nedivím se jim. U lékařů z ciziny se zase nedávno velmi zpřísnily podmínky. Zbývá tedy to přetahování, nabízení lepších podmínek. Samozřejmě hlavně těch finančních. Vždyť proč jinak by lékař, který může operovat v Praze či v Ústí, šel do malé nemocnice? A opět. Nerozčilujme se a nedivme se, že lékaři chtějí více peněz. Za něco, čeho je málo a je to potřebné, se vždy draze platí. Dělali bychom to stejně…

Jenže. Lepší platy znamenají vyšší náklady v už tak velmi napjatých rozpočtech špitálů. Žatec byl loni ve ztrátě čtyři miliony, a to i přes dotaci deset milionů od majitele, tedy od města. To odmítá prodej špitálu, vstup investora i Krajské zdravotní. Chce mít plnou kontrolu, nemocnici zachovat. Ona ale v budoucnu peníze potřebovat bude, náklady dál porostou, špitál si na to ale asi nevydělá. Město tak bude muset možná opět dotovat. Ale výhledově, podle mého, nejen občas a jen v letech, kdy budou velké potíže, jako dosud, ale pořád a pravidelně.

Co vy na to, páni zastupitelé? Nestálo by za to špitálu každoročně nějaký „balíček“ poslat, aby byl konkurenceschopný? Aby bylo na investice a na doktory? Já jsem pro, protože bez peněz do zdravotnictví nelez…