Zábava se občas protáhne hluboko do večera. To je pochopitelné. Kdo nemusí, do rozpáleného bytu, nepospíchá. Na druhou stranu to přináší problémy.

Obyvatelé některých lokalit si stěžují na hlučné „párty“ na ulici. Volají městskou policii, aby situaci uklidnila. Znají to moc dobře v Lounech i Žatci. Protikuřácký zákon, který vešel v platnost v loňském roce, ještě vše zhoršuje. I když terasy skončí provoz v přijatelném čase, zákaz kouření v restauracích žene kuřáky stejně ven. A rozjařená partička pokuřujících lidí před hospodou obvykle příliš potichu nebývá.

V podloubí na náměstí Svobody se opět sešli muzikanti, aby si tam společně zahráli, zazpívali, zanotovali.
OBRAZEM: V Žatci se muzicírovalo na ulici

Výsledkem naopak bývá, že se pijácká zábava přenáší na řadě míst pod okna paneláků, kde spí stovky lidí. A když je nejhůř, provází ji hluk, řev a řinkot rozbíjeného skla.

Některá česká města přemýšlí o zavedení policejní hodiny. Restauracím by nařídila, do kdy mohou mít otevřeno. Policejní hodina není nijak populárním krokem. Je z ní cítit represe. Mezi Čechy, kteří si na zákazy nepotrpí, zřejmě mnoho sympatií nevzbudí. Podnikatelé navíc mohou namítat, že jen pokračuje jejich likvidace, která začala protikuřáckým zákonem a pokračovala by nucenou „večerkou“. Vše se podepíše na tržbách.

V bývalé sušárně chmele otevřel David Herblich Galerii Kafka.
David Herblich: Rekonstrukce statku je díky Kafkovi příjemným koníčkem

Zastánci této myšlenky naopak poukazují na právo obyvatel na pokojný život a spánek. Ocenili by, kdyby vyhlášku omezující provoz na určených adresách, města přijala. V Lounech platí vyhláška, která omezuje hlasitou hudební produkci. Na otevírací doby restaurací a zábavných podniků nemá ale vliv.

I když se to na první pohled nemusí zdát, zkrácení otvírací doby problematických podniků by přineslo více svobody než omezení. A to ve prospěch stovek lidí, kteří si potřebují odpočinout po náročném dni a druhý den vstát do práce, aniž by trpěli nevyspalostí. Nad tím nestojí zábava pařmenů ani tržby podnikatelů.