Někdo se už teď na příští Dočesnou těší, někdo je rád, že ji má město za sebou. Slavnosti totiž přinášejí i problémy. Auta přespolních návštěvníků nemají pořádně kde zaparkovat, stojí, kde se dá. Občas zatarasí někomu vjezd do garáže či na pozemek. Vadí „očůrávání“ historického jádra města přiopilými, moč je problém hlavně na fasádách domů. Některým lidem z centra lezou krkem pouťové atrakce, jež jim v domech za radnicí dělají světelný a hudební doprovod dlouho do páteční a sobotní noci.

Před dvěma lety se konal jubilejní 60. ročník slavností. Zpěváci Dyk, Mládek, Zagorová, kapely Mandrage či Jelen při slunečném počasí přilákali davy lidí. Ti se tlačili na náměstích Svobody, Prokopa Velkého i v letním kině. Organizace visela na vlásku. Začalo se hovořit o nutnosti změn.

Někteří volali po redukci programu, který by přinesl méně návštěvníků. Diskutovalo se o snížení počtu kolotočů a dalších atrakcí či jejich přesunutí mimo centrum města.

Jiní změny nechtějí. Vítají co nejatraktivnější program, davy lidí je zase tolik neobtěžují. Kolotoče mimo centrum si neumějí představit. Ke slavnostem to prostě nějak patří, říkají.

Před loňskou Dočesnou k žádným zásadním změnám nedošlo. Přišla letošní a opět nic. Návrhy na změnu modelu zapadly. Oběma posledním ročníkům „prospělo“, že pršelo, což odradilo řadu lidí. Návštěvníků přišlo podstatně méně, slavnosti byly o poznání klidnější než ty jubilejní. Až bude lepší počasí, a pokud bude program, který neodradí, Žatec se zase zaplní davy lidí.

Dočesná zůstává dvoudenním hudebním a pivním festivalem dál. A asi je to dobře. Alespoň soudě podle počtu lidí, kteří i přes nevlídné počasí dorazili.