Žatec obdrží 33 milionů korun na revitalizaci dolní části bývalých papíren. Je to další významná dotace pro město, pokrýt by měla polovinu předpokládaných nákladů proměny nevyužívaného objektu na městský archiv a kuželnu. Podle projektu si vyžádá 67 milionů korun, skutečnou cenu ukáže výsledek výběrového řízení na firmu, která práce provede. Je možné, že v dnešní době všeobecného zdražování to bude víc.

Oznámení o přidělení dotace přišlo ze Státního fondu podpory investic v době, kdy v Žatci řeší jiný velký projekt – rekonstrukci bývalého kláštera. Tu chce město spustit v nejbližších týdnech, vyžádá si necelých sto milionů korun. Na klášter město získalo dvě dotace v celkové výši 23,7 milionů korun, na rekonstrukci si k tomu vezme úvěr 39 milionů korun.

Klášter a papírny nejsou jediným strašákem města. Před lety proběhla rekonstrukce bývalé sladovny za desítky milionů, objektů bez dlouhodobého využití je v Žatci ale dál celá řada – vojenská věznice, posádkový dům armády, památkově chráněná vila u Lidlu nebo rozsáhlý areál bývalého Dreherova pivovaru. Přibyla k nim Jitřenka. Město má v šuplíku řadu studií, projektů, jak je využít, některé si teprve nechá zpracovat. Bylo by dobré, aby v tom šuplíku neležely moc dlouho a chátrající budovy našly nové využití co nejdřív.