Situace ohledně nemoci covid-19 v okrese Louny se zhoršila. Děti ve školách Lounska, Žatecka a Podbořanska se proto budou testovat, a to v pondělí 8. listopadu. Schválila to vláda, neboť během uplynulého víkendu okres Louny překročil předem nastavenou hranici počtu nakažených na sto tisíc obyvatel. Stejně jako další oblasti v Česku.

Počty pozitivně testovaných i lidí hospitalizovaných s covidem v nemocnicích rostou, i když díky očkování ne tak razantně jako při předešlých vlnách pandemie. Je třeba přijmout opatření, rozhodla vláda, testování dětí ve školách je jedním z nich. První listopadový den proběhlo testování v nejhůře postižených okresech, teď se přidají další. Je jen otázkou času, kdy stanovenou hranici překročí všechny. Děti, u kterých se prokáže covid, zamíří do izolace, jejich spolužáci do karantény. Hygienici budou řešit i další kontakty.

Testování dětí na covid v ZŠ Komenského alej v Žatci. Ilustrační foto.
V okrese Louny za týden otestují děti. Řadu z nich pošlou ze školy domů

Z pohledu nárůstu počtu nakažených přichází testování ve školách pozdě. Mělo proběhnout hned po podzimních prázdninách. Pomyslnou hranici okres Louny překročil o víkendu, testovat se bude až za týden. Do té doby dojde k mnoha přenosům nákazy a rizikovým kontaktům, dá se očekávat, že počty dětí, které zamíří v příštím týdnu ze školy domů do izolace nebo karantény, nebudou malé. Otázkou je, kolik tříd se vyprázdní úplně. Zavírání škol tak není nereálné, jak se ještě před pár týdny mohlo zdát.