V Lounech má vyrůst nové nákupní centrum. Nadnárodní společnost Saller chystá jeho výstavbu na západním okraji města. Před lety se tam plánovalo Tesco, z tohoto záměru ale sešlo. Nové obchodní centrum v Lounech by mělo nabídnout obchody podobné Stop shopu v nedalekém Žatci. Tedy například s oblečením, nábytkem nebo potřebami pro zvířata.

V Lounech působí několik mezinárodních řetězců. Kromě Lidlu a dvou Penny Marketů je ve městě Billa, Albert a Kaufland, kousek od něj se nachází Elektro World a DM drogerie. Další obchody mají vzniknout v rekonstruovaném bývalém kulturním domě, svůj druhý obchod v Lounech plánuje Lidl.

Jsou další obchody potřeba? Kladou si mnozí Louňané otázku. Ti, kteří si myslí, že ne, tvrdí, že nadnárodní řetězce ohrožují místní podnikatele. Obávají se, že zavřou své obchody v centru města a nakupování se přesune na jeho periferii. Naopak ti, kteří nové obchody vítají, hovoří o širší nabídce zboží, větší konkurenci a tím pádem nižších cenách.

S oběma názory se dá souhlasit. Je jasné, že současným lounským obchodníkům nové nákupní centrum zvýší konkurenci, místním lidem se zvedne nabídka. Zda je to z dlouhodobého pohledu dobře nebo ne, se teprve ukáže. Ve zmíněném Žatci se výstavba nákupních center na okraji města podél plzeňské silnice projevila celkem zřetelně. Většina obchodů z jeho historického jádra v minulých letech zmizela.