Úkol, jak správně peníze rozdělit, není jednoduchý. Většinu městských rozpočtů zaberou mandatorní výdaje, se kterými se moc hýbat nedá. Jde třeba o peníze na platy úředníků nebo prostředky pro příspěvkové organizace. Co se ale rozděluje pravidelně, jsou peníze na investice. Na konkrétní akce. V Žatci a Lounech jde o desítky milionů korun. A správně určit, co se má postavit nebo opravit, co ne a co třeba za pár let, není lehké. Každý má jiné představy, co je potřeba.

Rozpočet města je zásadní dokument, jako rozpočet státu. V průběhu roku se s ním pracuje. Něco se povede, něco ne. Třeba z letošního investičního rozpočtu Žatce se z různých důvodů zrealizuje ani ne půlka akcí v něm uvedených. Neudělají se ani některé opravy či rekonstrukce, které uváděl seznam investičních akcí loňského roku nebo let předešlých.

Lidé sestavující rozpočty by měli myslet na to, že možná brzy skončí doba, ve které samosprávy těží z ekonomického růstu naší země. Stále víc hlasů upozorňuje na blížící se krizi. Tu doprovodí nižší výběr daní a tím pádem nižší příjmy státu, měst a obcí.

Zastupitelé, kteří budou mít při schvalování rozpočtu konečné slovo, by také proto měli pohlídat výdaje. Tedy ty peníze, které hodlají města a obce utratit. Podívat se, zda není v rozpočtu třeba nějaká černá díra, ve které městské peníze mizí. V roce 2020, dva roky od komunálních voleb a dva roky před dalšími, je ideální doba, kdy toto řešit. Za rok, dva, až se budou blížit další volby, se do toho nikomu chtít nebude.