Agentura ochrany přírody a krajiny se snaží jeho počty v Českém středohoří zvyšovat, populačním centrem se mají stát dnes tři samostatné lokality jeho výskytu – Raná s Hrádkem, Písečný vrch u Břvan a právě kousek od nich stojící Milá.

Premiér Babiš se tentokrát nespletl. Na dotaz jednoho z novinářů, co do připravených děr vypouštěli, správně odpověděl, že sysly. Ne sysle. Jeho výrok „My chceme znovu motýle“, který nedávno pronesl v Lysé nad Labem, pobavil mnohé. Andrej Babiš nezapřel svůj slovenský původ. Mimochodem v jednom ze záchranných programů Agentury ochrany přírody a krajiny je motýl hnědásek osikový.

Je dobře, že se premiér vypouštění syslů na Rané zúčastnil. Svou přítomností ocenil práci mnoha lidí. Jak sám řekl, něco nového se naučil a dozvěděl. A to se mu může hodit, až bude v Bruselu vyjednávat o dalších penězích pro Českou republiku na podobné projekty. A je jasné, že jich je třeba hodně.

Na druhou stranu Andrej Babiš vybudoval zemědělský, potravinářský a chemický holding Agrofert, který patří mezi největší firmy v republice. Jeho společnosti v ČR hospodaří na více než sto tisících hektarech zemědělské půdy. Sám Andrej Babiš patří mezi největší jednotlivé vlastníky půdy v Česku.

Agrofert i jeho zakladatel ovládají sice jen několik málo procent z celkové obdělávané plochy v tuzemsku, ale třeba by mohli jít příkladem. A to tím, že ukáží ostatním českým zemědělcům a vlastníkům půdy, jak více hospodařit v souladu s přírodou. Aby „sysle a motýle“ a další ohrožení živočichové měli v naší krajině lepší podmínky k životu.