Komunální volby ve třech největších městech okresu, v Žatci, Lounech a Podbořanech, ukázaly sílu hnutí ANO. Všude vyhrálo. A to se ziskem minimálně čtvrtiny hlasů. Zda to přetaví do míst v radách a funkcí starostů a místostarostů, ukáží povolební jednání. V žádném městě ale nemá ANO nic jistého.

Kde hledat víkendový úspěch hnutí? Bez ohledu na práci místních politiků z jeho řad se ukázalo, že komunální volby byly skutečně jakýmsi referendem o vládě Petra Fialy. Řada voličů v Žatci, Lounech a Podbořanech neřešila, koho konkrétního volí, ale chtěla dát svým hlasováním najevo, co si o kabinetu myslí. A to hnutí ANO pomohlo k tak velkému úspěchu. Za zmínku stojí, že v Podbořanech sestavilo v komunálních volbách kandidátku poprvé a hned získalo šest mandátů.

Ustavující zastupitelstvo v Lounech. Ilustrační foto
Vítězné ANO chce v Lounech post starosty. Jednání začínají, nemá nic jistého

Ještě výrazněji se to projevilo v případě SPD. V Žatci strana skončila dokonce druhá. Zisk 14 procent hlasů ve městě je něco, co čekal jen málokdo. Za úspěšné může SPD brát volby i v Lounech.

Za poražené se mohou považovat komunisté, jejich kdysi velké volební zisky v okrese klesají. V Lounech se do zastupitelstva nedostali vůbec, v Žatci a Podbořanech mají už jen jeden mandát. Otázkou ovšem je, zda nakonec nebude ten rozhodující.