„Dobrý den, vy jste se sem přistěhovali. Jste Romové, což znamená, že tady budete zcela jistě dělat nepořádek. Že ano?“ Zhruba tak určitě vyzněl úvod mé návštěvy u nových majitelů a nájemníků v bývalém hotelu Garni v Žatci. Trochu jsem se za takové otázky styděl. Na druhou stranu pro obyvatele okolních paneláků, kteří se při pohledu na rodiny Romů stěhujících se do Garni zděsili, jsou ale odpovědi na ně zásadní. Obávají se toho, že se jejich poklidné sídliště změní v Chanov, Janov, v lepším případě na žateckou Písečnou ulici. Vidí tamní problémy. Romové = problém, napadá je při pohledu na nové sousedy.

Je to postoj v podstatě rasistický a xenofobní. Soudit dopředu někoho, koho neznám, kvůli tomu, jakou barvu má jeho pleť, jakou řečí mluví. Podobně když němečtí policisté kontrolují a prohledávají kousek za státními hranicemi jen auta s českou poznávací značkou. Češi = problém, domnívají se němečtí policisté. Stejně jako je taková kontrola pro slušného Čecha ponižující, stejně byla ponižující má úvodní otázka pro slušného Roma.

Romové nemají mezi většinou „bílých“ dobrou pověst, soužití je často velmi složité. Otázku vzájemných vztahů mezi oběma komunitami řešíme v ČR dlouhá léta. Zatím ji nevyřešil nikdo. Samozřejmě, že základ je nerozlišovat mezi bílými a tmavými, ale slušnými a těmi, co dělají nepořádek.

Byl jsem pozván (spíše jsem se sám pozval) do několika bytů v Garni. Mluvil jsem s jejich novými obyvateli. A ti, se kterými jsem se setkal, jsou určitě slušní lidé. Jako sousedy je beru, sám totiž bydlím nedaleko.

Více k tomuto tématu čtěte zde