Pro město to není nijak závratná částka. Při dnešních cenách by za ni pořídilo rekonstrukci středně velkého domu nebo opravilo ne moc dlouhou ulici. Otázkou ale je, na kolik dalších milionů vyjde případné zvelebení Lidového domu, aby se za něj město, pokud jej koupí, nemuselo stydět.

A to je jeden z argumentů, proč někteří zastupitelé pro koupi zřejmě ruku nezvednou. Vadí jim, že město vlastní celou řadu domů, které je třeba zrekonstruovat. O rozbitých ulicích nemluvě. A Lidový dům, který není v dobré kondici už na první pohled, by se zařadil na tento seznam.

Argument zastánců nákupu je jasný a pochopitelný. Kulturní dům v majetku města je jistota. Jistota v tom, že i dál se budou v Žatci pořádat kulturní akce, zábavy a plesy v přijatelných podmínkách a za přijatelné ceny. Také z tohoto důvodu před lety koupily kulturní domy města Louny nebo Podbořany.

Lidový dům v Žatci.
V Žatci řeší nákup Lidového domu. Zastupitelé rozhodnou na konci listopadu


Vedení Žatce už jednou před podobným rozhodnutím stálo. Před šesti lety přišla nabídka od majitelů kulturního domu Moskva, zastupitelé tehdy koupi odmítli. Teď stojí před hlasováním, zda si má město pořídit menší Lidový dům.

Prvně by mělo padnout rozhodnutí, zda město svůj vlastní kulturní dům potřebuje. Pokud zastupitelé usoudí že ano, vynořují se další otázky. Byl by lepší menší liďák, nebo větší Moskva? V jakém stavu se nacházejí, na kolik vyjdou opravy, případně větší rekonstrukce? Kolik dá město ročně na provoz?
Otázek je hodně, odpovědí na ně zatím málo. Až budou známé, teprve pak může přijít kvalifikované rozhodnutí.