Mladých lékařů je málo. Ti, kteří náročnou medicínu vystudují, odcházejí navíc buď do zahraničí nebo na lepší pracoviště, než je „okresní“ nemocnice. To se dá pochopit, každý chce co nejvíce vydělat, být ve svém oboru tím nejlepším a uznávaným.

Na druhou stranu ale někdo i v menších nemocnicích včetně té žatecké, vlastně už jediné akutní v celém okrese Louny, musí léčit. To je také jasné, každý nemůže být za hvězdu. Dříve přece bylo doktorů dost, pro děti i rodiče bylo prestižní, dostat se na medicínu. Lékař byl pan někdo. To už není pravda? To už medicína neláká?

Ne. Je to složité, musí se hodně učit, příliš dlouho se studuje, pak následuje ještě povinná atestace. Medicína má navíc svá rizika, co když stanovíte diagnozu špatně, říznete vedle, pod vlivem únavy uděláte chybu… Peníze se dají v jiných oborech též vydělat větší.

Přesto všechno jsem si jist, že slovo lékař má u většiny lidí pořád svůj lesk. V mých očích je to jedno z nejdůležitějších povolání ve společnosti. Oslovuji i rodiče – přesvědčte své dítko ke studiu medicíny. Může z něj být lékař a co je víc, než zachránit lidský život nebo vylepšit zdraví? V našem regionu bude za hvězdu.

Více k tomuto tématu čtěte zde.