ODS v Lounech po osmnácti letech opakovaných drtivých úspěchů teď málem přišla o své tradiční prvenství, rozhodovaly jen desetinky procent. V Žatci nebyl už podruhé zvolen do zastupitelstva úřadující starosta města. Zato v Podbořanech a Postoloprtech je situace skoro beze změn, v zastupitelstvech usednou až na pár výjimek téměř ti samí lidé, jako v nich seděli i před volbami. To jsou nejvýraznější fakta a dojmy z výsledků uplynulých komunálních voleb ve čtyřech městech okresu.

Zatímco starostové Loun, Postoloprt i Podbořan budou mít šanci znovu se ucházet o důvěru kolegů zastupitelů a o možnost pokračování ve funkci, starosta Žatce bude od listopadu jiný. Erich Knoblauch nebyl lidmi zvolen jako člen zastupitelstva města. Totéž se stalo před čtyřmi roky tehdejšímu starostovi Jiřímu Farkotovi. Oba muži poznali, že politika je náročný obor a že umí být někdy i dost krutá. Že k oběma případům došlo shodně v Žatci, to už asi ani není žádná náhoda, protože toto město vykazuje prvky politické nestability prakticky neustále už od roku 1990. Lidé a skupiny ve vedení radnice se často střídají a vzájemně spolu soupeří a v takové situaci se jen těžko dá přijmout a uplatňovat nějaká společná koncepce, jež by vedla k jasně danému a dlouhodobému rozvoji města.

Stíny na volby v Žatci vrhlo podezření z neetických praktik, spočívajících v kupování hlasů části voličů za peníze. Policie vyšetřuje několik podobných událostí z města. Tento jev v české společnosti sílí a Žatec se tím zařadil mezi několik dalších míst v severních a západních Čechách, kde mělo ke kupování hlasů dojít. Bohužel k němu přispívají i sami dotyční voliči tím, že jsou ochotni na tento obchod přistoupit.

Teď nás čeká pár týdnů vybírání starostů a radních a pak už snad konečně to hlavní, kvůli čemu se volby především dělají – systematická práce nově zvolených samospráv pro rozvoj obcí a měst. Snad se naši noví zastupitelé nebudou utápět ve vzájemných půtkách a budou věnovat většinu své energie ve prospěch domovského města a obce, tedy činnosti, kvůli níž jsme je na radnice poslali. Teprve pak by to byly vydařené volby.