Bylo, nebylo…. Povím vám pohádku o komunálních volbách. Je jen pro hodně otrlé, bohužel! Komunální volby v roli regionálního novináře jsem zažil téměř poprvé. Je to silný zážitek.

Čekal jsem, že nejrůznější tlaky budou velké, přece jen právě u voleb městských a obecních jsou politici, o nichž píšeme, blíž, jde o problémy lidí, o kterých denně píšeme. Ale toto, páni politici…

Na různá doporučení ve stylu „být vámi, tak si ten článek ještě rozmyslím“ a časté návody, o čem máme, můžeme nebo nemůžeme, neměli bychom psát, jsme jako žurnalisté zvyklí. Co se ale dělo kolem komunálních voleb 2010, to je, páni politici v okrese Louny, vaše ostuda.

Před volbami se objevilo hodně plivanců mezi vámi. Ani k nám novinářům jste se mnozí nechovali nejvybíravějším způsobem. Z lidí, se kterými se čtyři roky dá docela normálně komunikovat, se stávali, no… skoro blázni, zdálo se mi chvílemi.

Ale co, přestáli jsme to, je odhlasováno, karty jsou rozdány, myslel jsem, že po volbách se začne usilovně pracovat a také trochu ve větším klidu. Mnohde to tak je, ale někteří další opět překvapili. Chodí nám pořád říkat, že jsme jistojistě koupení konkurencí, že nejsme nezávislí, že jejich stranu poškozujeme, že jsme ovlivnili volby, že se někoho bojíme a ať to radši zabalíme… A pořádně hlasitě, asi podle hesla, že kdo víc křičí, ten má větší pravdu.

Závislí na moci?

Ale nehledají dotyční politikové chybu všude jinde, jen ne u sebe? Neměl by se každý zamyslet nad svým volebním výsledkem a hlavně v první řadě nad svým stylem politiky? Za noviny mohu všechny politiky i čtenáře ubezpečit, že koupení nejsme a jsme naprosto nezávislí. Psali jsme před volbami o všech průšvizích, o všech zajímavostech. Ať byly oranžové, modré, červené, zelené nebo bezbarvé (pořadí barev je zcela náhodné, kdyby se náhodou chtěl zase někdo ozvat). A naším důkazem je to, že nám vy jako politikové spíláte opět z různých uskupení. Kdybychom psali pouze ve prospěch někoho, musely by ty stížnosti chodit jen z jedné strany, nebo ne?

Jestli ono to není spíš tak, že novináři jsou opravdu nezávislí, ale závislí jsou tady hlavně pánové politici. Závislí na moci a zaslepení. Přitom se rovnou hned omlouvám všem politikům slušným, u kterých to tak není. Pojďte se už konečně věnovat tomu, kvůli čemu vás lidé podpořili. Budovat blaho svých měst, to jste v kampani vyslovili snad milionkrát. Tak máte možnost. Zatím však skutek utek.