V minulém týdnu proběhlo v Lounech již 2. setkání mládeže, kdy do Loun přijeli teenageři z Barendrechtu (Nizozemí), Veneux-les-Sablons (Francie) a Zschopau (Německo), aby společně s lounskými studenty příjemně strávili týden plný různých aktivit a poznání.

Celý projekt měl podtitul: "Sport - kultura společnost znamená přátelství" a program nabízel nepřeberné množství workshopů a poznávacích cest.

Například v úterý vznikaly knihy přátelství v projektu „recycleliteratura" za pomoci pracovnic Městské knihovny v Lounech, ve čtvrtek 16. července si naopak mohli studenti vytvořit vlastní keramiku na hrnčířském kruhu ve Skanzenu ve Březně u Loun.

Na každý den byla připravena mimo jiné i sada úkolů, jež vyžadovala jisté znalosti a kooperaci v rámci skupiny. Za správné odpovědi studenti získávali indicie k pátečnímu „Mystery výletu". Ve čtvrtek večer bylo jasné, že se jede do Lán a na Křivoklát. Na místa, která jsou úzce spjatá s českou společností a dějinami.

Z pohledu společenských aktivit lze uvést fotografický workshop v Peruci. Pod vedením zkušeného fotografa se mladí lidé snažili zachytit panoramata Českého středohoří a krásu míst, kde se kníže Oldřich zamiloval do své Boženy. Součástí českého společenského života je i tanec, a tak pod taktovkou manželů Čechových se naučili základy polky a dalších tanců. Ze sportu lze jmenovat turistiku, neboť denně urazili kolem 10 km po okolí Loun nebo bowling, minigolf a v těchto slunečných dnech i plavání.

Týden uběhl všem velmi rychle, vznikla nová přátelství, každý účastník projektu si procvičil angličtinu a zjistil, že naše partnerská města nám všem přináší mnoho možností ve všech sférách našeho každodenního života. Závěrem bych ráda uvedla slova starosty Radovana Šabaty, který pevně věří, že některá nově vzniknuvší přátelství vydrží až do dospělosti a přinesou tak možnost navázání spolupráce v obchodě a podnikání. Držme mladé generaci palce, ať se tato slova vyplní. Příští setkání je naplánováno na léto 2016 v saském Zschopau. Celé setkání bylo organizováno a finančně podpořeno Městem Louny.

Blanka Tomášková