V Postoloprtech tento týden obnovila provoz gynekologická ordinace. To je dobrá zpráva pro pacientky z města a okolí, které nemusí jezdit za lékaři jinam.

Úplně vyhráno však ještě nemají, spor mezi radnicí a nemocnicí o ordinaci ve městě ještě neskončil. Ordinace byla uzavřena od počátku května, v Postoloprtech žádný gynekolog neordinoval, stovkám pacientek nikdo ani neoznámil, kde mají hledat náhradní péči.

O uzavření rozhodla nemocnice v Žatci, která ordinaci dosud provozovala; protože však na jaře kvůli nedostatku lékařů přerušila provoz celého gynekologicko–porodnického oddělení v nemocnici, oznámila, že nebude zajišťovat ani provoz v Postoloprtech. Ve městě se přitom nabízela lékařka, že by ordinaci vedla formou soukromé praxe, ale na to vedení žatecké nemocnice nechtělo přistoupit.

Do věci se minulý týden v zájmu svých obyvatelek vložilo vedení města Postoloprt, kterému začalo vadit, že ženy z města a okolí nemají v místě dostupnou zdravotní péči, která až dosud běžela bez problémů. Vyzvalo nemocnici, ať vyklidí své věci z ordinace a umožní práci soukromé lékařce, aby se mohla starat o pacientky. Nemocnice tuto variantu odmítala, nakonec však k ní došlo, i když s ní dál nesouhlasí.

Po týdnu jednání se tak podařilo věc jakžtakž vyřešit alespoň ve prospěch obyvatel města, což je nejdůležitější. Lékařka od úterý už zase ordinuje a ženy z Postoloprt nemusí cestovat. Vztahy mezi nemocnicí a radnicí však vyřešeny nejsou. Nemocnice uvádí, že po právní stránce byly postup města a vyklizení ordinace problematické a že až sežene lékaře, bude mít zájem ordinaci obnovit a s ní příjmy pro nemocnici.

Doufejme jen, že spory se nebudou řešit radikálními gesty a na úkor těch, které za ně nemohou – pacientek.