V pondělí 14. dubna v Žatci proběhl poslední porod. V květnu bude uzavřeno celé gynekologicko – porodnické oddělení. V červnu hrozí další zavírání, tentokrát dětského oddělení. Navíc má nemocnice velké finanční potíže.

Do toho v ty samé dny slyšíme z úst politiků všech stran, jak udělají vše pro záchranu nemocnice, jak se bude stabilizovat, jak je výborná, rekonstrukce dále probíhají. Peníze se najdou, lékaři přijdou… ale praktická skutečnost je úplně jiná. A co je nejhorší? Nikdo to lidem nedokáže chlapsky říci. Taková událost, jako je částečné zavření nemocnice, kterou dříve či později potřebuje snad každý z nás, by si snad zasloužila alespoň tiskovou zprávu pro veřejnost, nebo nějaké prohlášení lidem, co a jak bude.

Nic takového se ale nestalo. O uzavření se novináři dozvědí víceméně náhodou, ještě čtyři dny před koncem se porodnicí prochází David Rath a chválí, jak to tam pěkně šlape. I správní rada se snaží všechny uchlácholit, že všechno jde dobře… a ejhle. Snad by stačilo, páni politici, ať už jste odkudkoliv, projednou se spojit a udělat pro záchranu žatecké nemocnice vše. A tím nemyslím jenom povídat, ale i činit. Sehnat peníze, doktory, nemocnici zadotovat a opravdu stabilizovat. Bez ní bude totiž Žatec pouhou vesnicí, i když bude mít jakkoli chce velké koupaliště či Chrám chmele a piva.

Snad to dokážete a z nemocnice, která jako by byla na okraji zájmu, se zase stane jen ta na okraji města.