Trestní oznámení, které radnice v Lounech podala na dva strážníky, pracující pro město, je směšné. Prvnímu vyčítá stornování jedné uložené pokuty za tři sta korun, což dotyčný muž nijak netajil a sám o tom sepsal hlášení. Druhý se měl prohřešit tím, že v době volna, poskytnutého ke studiu, namísto učení vykonával jinou činnost.

Oba tyto přestupky – i s ohledem na závažnost způsobených následků a výši „škody“ – se za normálních okolností řeší ústní domluvou nebo uloženou sankcí uvnitř firmy v rámci zaměstnaneckého poměru. Město Louny hned podává trestní oznámení a halasně povolává státní policii k vyšetřování, jako by šlo třeba o zpronevěru v desítkách tisíc korun.

Jenže ono jde o něco jiného: ve skutečnosti se hledá důvod pro odvolání ředitele městské policie Zdeňka Valeše. Ale nějak na potvoru se žádné vážné pracovní pochybení, které by šlo v jeho případě použít, zatím nenabízí. V Lounech je toto vysvětlení víceméně veřejným tajemstvím. Smutné ovšem je, že vedení města v novém politickém složení nedokáže říci věci přímo a na rovinu; tedy buď podat jasný návrh na odvolání ředitele z funkce a nechat hlasovat kolegy, nebo ho naopak nechat v klidu a spíš ho ocenit za to, jak městskou policii provedl uplynulými dvaceti lety. Tyhle aktuální tanečky kolem horké kaše a zastírací manévry od lidí ve vedení města mi připadají trapné.

VÍCE K TÉMATU: Lounská radnice chce vyšetřování vlastní městské policie