Prosvištěte obchodem, bez rozmyslu „naházejte“ do vozíků i to co (ne)potřebujete, nikde se nezdržujte. Hlavně proboha nečtěte návody či záruční dobu na zboží – to byste se museli u regálu zastavit.

To je jasný vzkaz, který se chystají vyslat supermarkety svým zákazníkům. Jak v úterý 2. března uvedla ČT 24, kamery bezpečnostních okruhů v obchodech by se v blízké budoucnosti měly zaměřit hlavně na ty, kteří se v marketu zastaví a budou tu stát „dlouho“. „Takový člověk se stane rázem podezřelým. Právě takovým se musejí kamery a ochranky věnovat,“ soudí nejspíš obchodníci. A asi věří, že právě to je recept na vzrůstající kriminalitu v jejich sféře.

„Orwellovy vize z románu 1984 se tak naplňují. Oko Velkého Bratra nás bude sledovat na každém kroku,“ okomentovala to ČT 24. Připomněla tím slavný a děsivý utopický román, popisujíci hrůzné totalitní praktiky na konci minulého století, jak si je britský autor z 1. poloviny 20. století představoval. A byl bohužel vizionářem.

Pod hlavičkou „ochrany svého majetku“ tak ovšem supermarkety nedávají „návod“ jen slušným občanům, kteří si přišli normálně nakoupit. Je to také vzkaz pro zloděje: „Vemte si rychle co chcete a zmizte. Nikde se moc nezdržujte a kamery si vás nevšimnou!“