V Žatci se nyní před volbami rozvířila vzrušená debata o městském koupališti.

Některé strany a uskupení protestují, aby teď město podepsalo smlouvu s vítězem výběrového řízení a rekonstrukce koupaliště tak mohla začít. Pořádají protestní akce, do nichž se mohou zapojit i občané. O co vlastně jde? Vždyť rekonstrukci koupaliště má ve svém programu snad každý kandidát do zastupitelstva města.

Pro kritiky je problém cena za rekonstrukci. Říkají, že je příliš vysoká. Cena vzešla z výběrového řízení, které žatecká radnice zadala letos na jaře. Tehdy vedení města mluvilo o tom, že by se koupaliště otevřelo možná ještě letos v říjnu. V každém případě však na začátku léta 2011. Také proto byly podmínky výběrového řízení nastaveny tak, že nabídnutá cena jako kritérium pro posouzení nabídek měla váhu 60 %, doba zhotovení 30 % a smluvní pokuta 10 %. Takhle nastavené podmínky tím pádem nezaručují, že vyhraje firma, která nabídne nejnižší cenu.

Přesně to se následně v Žatci stalo – vítězná nabídka za 122 milionů korun je o 13 milionů dražší, než zněla ta nejnižší. Vítěz ale nabídl, že koupaliště opraví za 174 dní, což je zase o tři měsíce dřív, než nabízela cenově nejlevnější firma.

Když to zjednodušíme: město zaplatí 13 milionů za to, že koupaliště bude moci otevřít v květnu, a nikoli až v srpnu. Otázka je, zda cena za tyto tři měsíce není příliš vysoká. Na jedné straně jde o peníze, na druhé o čas. Kritici obviňují vedení města, že plýtvá penězi. To tento názor odmítá a naopak tvrdí, že ušetřilo na opravě koupaliště desítky milionů – podle projektu měla vyjít na 170 milionů. Posouzení je věc názoru.