S velkou skepsí, ne-li posměchem, se často mluví o městských policistech v řadě měst. Výjimkou nejsou ani Louny nebo Žatec. Podle mnohých lidí jen – s prominutím – „buzerují“ řidiče, dávají botičky a pokuty, když si zrovna potřebujete něco rychle vyřídit a auto necháte, kde se vám to právě hodí.

Je paradoxní, že takhle nadávají právě ti pokutovaní řidiči nebo obecně lidé, kteří se nechovají, jak by měli. Slušní lidé musí jejich práci ocenit. Když si troufneme nechat auto zaparkované, kde se nesmí, musíme si troufnout i zaplatit z toho koukající pokutu. A tak dále… Inu, to je zákon akce a reakce. Chovejme se podle pravidel a strážníci nás pokutovat nebudou.

Že umějí i pomoci v nouzi, to lounští muži zákona prokázali již mnohokrát. Nejsou tu kvůli botičkám, ale hlavně kvůli pomoci obyvatelům, i třeba s překážejícími auty na přechodech a chodnících. A že občas nejsou po ruce? I muž v uniformě je jen člověk a žádný výcvik ani teoretická příprava ho být na dvou místech najednou zkrátka nenaučí.

Nenadávejte na strážníky. Jen počkejte, až je budete skutečně potřebovat. Nebo byste snad místo nich chtěli domlouvat hlučným opilcům, prát se s výtržníky, řešit domácí hádky, kontrolovat v noci majetek v zahrádkářských koloniích nebo se jen celý den „procházet“ v tom mrazu venku?

Myslím, že strážníci zaslouží spíš pochvalu a respekt. Nás, všech ostatních.