Provizorní. Do léta. Přesně taková je nová rada města v Žatci, po už několikáté volbě radních od loňských říjnových voleb. Znovu nestabilní, znovu dočasná. Otevřeně to říkají všichni zastupitelé v Žatci. Dva znesvářené tábory se opět nedokázaly, ani sedm měsíců od komunálních voleb, dohodnout.

Jak by také mohly, když jejich zástupci spolu takřka nemluví, nejednají, nekomunikují. Někdy se mi zdá, že se politici v Žatci chovají jak malé děti. Nedokáží udělat žádný kompromis. Pravdu mám já, já, já, jenom já. Proč jsi udělal tohle, proč ne tohle, tys to udělal první…

Žatec tak dál nemá pevnou a silnou vládu. Bohužel…

Ta současná se utvořila a doplnila o Karla Krčmárika jen proto, aby chod města nebyl paralyzovaný, aby se mohlo pokračovat v započatých investičních akcích, aby vůbec město jakžtakž mohlo fungovat.

Jenže, opravdu jen jakžtakž…

O nějakých vizích, směřování do budoucna či rozvojových plánech v Žatci nemůže být od podzimních voleb, od kterých už uplynulo sedm měsíců, ani řeč. Tamní politici, zleva, zprava i ze středu, tedy bez výjimek, se už několik měsíců dohadují a handrkují o postech, svalují vinu jeden na druhého, prosazují jen svou absolutní pravdu. Ze svých názorů a požadavků nejsou schopni ustoupit ani o krok, osočují se, přou se o vládu nad městskými společnostmi. Téměř rok nemají strážníci velitele, lidé si stěžují, že nepracují, jak mají, osoby, které sedí na židlích v Žatecké teplárenské, se mění z týdne na týden. Nikdo už ani pořádně nechápe, kdo ji ovládá. Ani další věci se v Žatci aktuálně příliš nerozvíjejí.

Nikdo totiž neví, jestli na svém postu bude i zítra, lidé se nezabývají budoucností, ale přežitím. Taková je aktuální situace v Žatci. A to je asi špatně. Městu takové prostředí hodně škodí.

Do léta – takový termín pro řešení současné situace si daly obě skupiny zastupitelů. Prý budou jednat, domlouvat se na řešení, které by konečně mělo město posunout. Musíme doufat, že sliby splní.

Nejvíce totiž trpí město. Zatímco okolní sídla plánují, rozvíjejí se, v Žatci se od října řeší prakticky jen to, kdo ho vůbec povede. Rozvoj města je nyní zabržděný. Doufejme, že jen "provizorně".