S přebytkem ve výši téměř 58 milionů hospodařilo loni město Žatec. Peníze zapojí do rozpočtu na letošní rok, rozhodli o tom zastupitelé na svém dubnovém jednání. Celá suma se rozdělila na šest různých částek. Nejvíce peněz, 35 milionů korun, se stalo součástí investičního fondu a mohou se tak už letos využít při rozvoji města v rámci jednotlivých akcí. Informovala o tom počátkem tohoto týdne žatecká radnice.

Je dobře, že i v současné době město hospodaří s přebytkem. Kvůli pandemii covidu klesají jeho příjmy, dostává méně z výběru daní. Na druhou stranu radnici kvůli nákaze rostou náklady, nakupují se dezinfekce a respirátory, město podnikatelům odpouští nájemné za uzavřené provozovny, finančně je podporuje.

Peníze, které město neutratilo

Pravdou ale je, že zmíněný přebytek nevznikl lepším hospodařením. Jen město peníze prostě neutratilo. Z investic, které si na rok 2020 naplánovalo, jich z různých důvodů udělalo jen menší část. Druhá etapa rekonstrukce Nerudova náměstí nebo Horovy ulice, parkoviště v ulici Stavbařů, oprava cesty v Malínské ulici, předláždění ulice u pošty, revitalizace Husitského náměstí a další. Výčet odsunutých investic je celkem dlouhý.

Z tohoto pohledu by tak pro obyvatele Žatce bylo lepší, kdyby město peníze utratilo. Přibyly by další zvelebené ulice a náměstí. Dobrou zprávou je, že se některých oprav dočkají letos.