Aby se pro nemocného včas našel správný dárce s krvetvornými buňkami se shodnými znaky a aby bylo vůbec možné mít dost dárců, z nichž lze vybírat, to je úkol Českého registru dárců krvetvorných buněk.

V minulých dnech byli zájemci z řad žáků OA a SOŠZE a žateckého gymnázia pozváni, aby se zúčastnili přednášky právě na toto téma, která se konala na závěr odborné konference sester v Žatci. Žáci byli srdečně přivítáni vrchní sestrou z chirurgie Růženou Srbovou. Ta jim představila vzácného hosta - Gabrielu Hoškovou z Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze (IKEM), která mladým zájemcům přijela představit Český registr dárců krvetvorných buněk.

K jeho hlavním činnostem patří nábor nových dárců, jejich evidence, vyhledávání vhodných dárců nebo štěpů pupečníkové krve pro naše i zahraniční dárce. Do registru mohou vstoupit lidé ve věku 18-35 let s dobrým zdravotním stavem. „Žatečtí mají tu výhodu, že nemusí kvůli registraci a s ní spojeným odběrům nikam jezdit, protože spolupracujeme s místní transfúzní stanicí," dodala G. Hošková.

Dárcovství krvetvorných buněk je dobrovolné, bezplatné a anonymní. Darováním kousku sebe se však dárce může někomu nesmazatelně zapsat do života a zachránit ho.

Zdenka Uďanová