Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sbory sbíraly zkušenosti na turné v Holandsku

Žatec, Almere - Pěvecký sbor Camerata ze ZUŠ Žatec vyjel spolu s Žateckým příležitostním sborem v rámci podzimních prázdnin na koncertní turné a současně na výměnný přátelský pobyt do Almere v Holandsku.

12.11.2015
SDÍLEJ:

Pěvecký sbor Camerata ze ZUŠ Žatec vyjel spolu s Žateckým příležitostním sborem na koncertní turné a současně na výměnný přátelský pobyt do Almere v Holandsku.Foto: archiv sboru

Stejnou cestu jsme uskutečnili před čtyřmi lety, a tak jsme jeli do známého prostředí ke známým lidem, kteří se k nám chovají víc než kamarádsky. Počasí bylo nádherné, na Holandsko v tento čas atypické. Svítilo slunce a foukalo jen mírně. Děti obdivovaly domy, upravené a čisté prostředí, krásnou zem, všudypřítomná kola a hlavně vlídné a usměvavé lidičky.

Koncert se konal v kostele, který, na rozdíl od těch našich, byl vytápěný, a tak jsme mohli mít svá sborová oblečení. Koncert byl krásný, společná píseň na závěr byla z filmu Sestra v akci, která je notoricky známá. Na její interpretaci budou sbory určitě ještě dlouho vzpomínat.

Vedle koncertu pro nás byl připraven program výletový, takže jsme navštívili místo, takový malý skanzen, kde jsou větrné mlýny a malé krámky s typickými holandskými produkty, mezi které patří na prvním místě sýr a dřeváky. Pak také pohled na Almere z vyhlídky nejvyšší budovy, na jejíž vrchol jel opravdu rychlý venkovní výtah a mnozí byli velmi stateční .

Celá oblast, ve které jsme byli, stojí na technicky dokonalém systému odvodňování krajiny, díky kterému se Holandsko rozrostlo o další část země. A tento systém jsme měli možnost vidět přímo na místě v centru celého komplexu vysoušení. Také jsme se tam prošli po břehu mořském, nikoho neztratili a maličko vyfoukaní se vrátili zpět do autobusu.

Jak se dělá sýr

Dalším z výletů byla návštěva sýrové farmy, ve které jsme viděli způsob výroby sýra a došli k závěru, že to je velká spousta práce.

V této farmě pracovalo jen málo lidí, protože byla rodinná. Krávy tu byly černobílé, většinu sboristů olízly a býk, naštěstí, ležel klidně. Na této farmě jsme nakoupili hodně sýrů a domů jsme se pak vraceli notně obtěžkáni.

Myslím si, že toto setkávání je víc než přínosné. Pro všechny. Děti zažily spoustu krásných situací, sklidily mnoho pochval na své zpívání, mluvily v cizím jazyce a zjistily, že se v podstatě dorozumí i s malou znalostí slovíček, protože když se chce.

Noví přátelé, jiné zvyky

Dále potkaly lidičky, kteří se pro ně stali kamarády, poznaly jejich zvyky, například to, že před společným jídlem vždy nastala minuta ticha.

Také to, že život není úplně lehký, a to ve chvíli, kdy se setkaly s paní, trpící narkolepsií, která nekontrolovaně upadala do spánku a po minutě se probrala a vše brala s humorem, stejně jako okolí, pro které je důležitější to, že je s nimi, než to, že se o ni musejí starat.

Mnoho osobních příběhů naše setkání píše a mnoho radosti přináší. Samotná mezigenerační komunikace, která tu nastává, je fajn. A tak se už všichni těšíme na to, až bude duben a my na oplátku budeme moci uvítat sbor Thatś life u nás.

Alžběta Urbancová

Autor: Redakce

12.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Šest branek už nastříleli v I.A třídě Svída a Sulovský

Bývalý Dreherův pivovar v Žatci, kde sídlil podnik Fruta. Objekt má být spolu s dalšími 88 budovami ve městě zapsán do seznamu UNESCO.

V bývalém pivovaru v Žatci by se opět mohlo začít vařit pivo

Naši prvňáci ze ZŠ Husova Podbořany

Každou středu vám představujeme čerstvé prvňáčky z Lounska, Žatecka a Podbořanska

Dobrovolníci pomáhají v okolí zámků

Krásný Dvůr, Stekník - Do Krásného Dvora jezdí pomocníci z Anglie. Ve Stekníku zase nabízejí příležitosti i pro místní zájemce.

Podbořany opraví koupaliště. Město také chystá malý kemp

Podbořany - Po rekonstrukci dětského bazénu projde částečnou opravou i ten velký. Chystá se další rozšíření služeb v areálu.

Most v Blšanech bude zavřený do konce roku

Blšany - Řidiči musejí použít sedmikilometrovou objízdnou trasu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení