Pátek 10. června byl pro lounské veslaře významný den. Nejprve, jako každý rok, vzpomněli na své členy, popravené a umučené v době nacistické okupace. Tehdy, po atentátu na Heydricha, byl k smrti zastřelením odsouzen Ladislav Vosátka, Stanislav Šulc, Jan Šafránek, Bohuslav Havránek a Karel Pelc. Popravy byly vykonány právě 10. června 1942.

Ale to nebyly jediné oběti. Již v červenci 1941 byl zatčen Jaroslav Plodek a 1. října téhož roku popraven. Další obětí se stal čestný člen klubu a starosta Sokolské župy Sladkovského Václav Halla, který po delším věznění zemřel 22. března 1942 v koncentračním táboře v Osvětimi.

Osmou obětí se stal okresní hejtman dr. Karel Podhajský. Ten byl popraven 2. července 1942 v Kladně nebo Praze. Devátou obětí z veslařského klubu byl advokát dr. Vladimír Lamka, zatčený 23. října 1942 pro ilegální činnost v sokolské organizaci Jindra. Byl vězněn v Kladně, Praze, Gollnově a Berlíně, kde byl 8. září 1943 popraven.

Poslední, desátou obětí se stal dlouholetý jednatel klubu Václav Zörner. Jako člen odbojové organizace byl zatčen 1. února 1945 a vězněn na Pankráci a v Terezíně. Odtud se po osvobození vrátil těžce nemocen a 23. května 1945 v Praze zemřel.

Po tradičním uctění památky našich členů, kterého se zúčastnili i starosta Loun Radek Šabata, pozůstalí příbuzní našich hrdinů i zástupci sokolské organizace, došlo i na veselejší část setkání.

Veslařský klub Ohře Louny (VKO), kterému se v poslední době mimořádně daří hlavně v mládežnických kategoriích, uspořádal slavnostní křest čtyř nových závodních lodí. Všechna jména vyjadřují významné úspěchy VKO Louny.

Montreal
Čtyřka nese jméno podle místa konání mistrovství světa juniorů v roce 1992, V kanadském Montrealu se nesmazatelně do historie veslování zapsal náš Václav Helšus. Československá párová čtyřka ve složení Václav Helšus, René Kacián, Jan Vahalík a Michal Vabroušek vybojovala zlaté medaile a titul juniorských mistrů světa.

Årungen
Dvojka se jmenuje podle norského jezera Årungen, kde v roce 1993 proběhlo mistrovství světa juniorů. Náš klub na tomto šampionátu reprezentovaly Petra Bláhová a Marie Halásková, které pod vedením trenéra Pavla Bláhy společně s Janou Veselou a Kamilou Bernáškovou obsadily 5. místo na čtyřce bez kormidelníka.

Groningen
Skif je pojmenovaný po nizozemském Groningenu, kde se v roce 1995 uskutečnil Pohár národů, předchůdce dnešního mistrovství světa seniorů B (U23). Náš Pavel Bláha na tomto šampionátu na osmě dojel na druhém místě a stal se tak vicemistrem světa ve veslování. V Groningenu reprezentovala Českou republiku také Petra Bláhová, která v posádce čtyřky bez kormidelníka vybojovala 4. místo.

Henley
Tento skif nese název podle Královské regaty v Henley. Tyto vícedenní závody se na řece Temži konají již od roku 1839. Nesmazatelně se do historie regaty zapsal i lounský veslař a dvojnásobný medailista z mistrovství Evropy Jiří Zavřel. V roce 1935 se probojoval až do finále pětidenní regaty, kde dojel druhý za švýcarským borcem Ernstem Ruflim.

Za pozornost stojí srovnání fotografií z podobné události. Křest nových lodí v roce 1928 a 2016. Stejná řeka, stejná loděnice, stejné nadšení. Přesto je zde patrný jeden rozdíl. V roce 1928 bylo veslování téměř výhradně záležitostí dospělých mužů. Dnes je hlavní pozornost našeho klubu upřena na mladé dívky a chlapce.

Jaromír Vorel,
předseda VKO Louny