Bylo pondělí 17. července odpoledne. Nehoda se stala na mostě přes řeku Ohři na silnici I/28 z Loun do Mostu. Nákladní vůz tam přejel do protisměru, kde se čelně střetl s dodávkou. Dva lidé utrpěli zranění, jeden člověk na místě zemřel. Tak se odehrála jedna z letošních tragických nehod v okrese Louny.

„Od ledna do října zemřelo při nehodách v okrese Louny osm lidí,“ informovala policie.

Na Lounsku ve sledovaném období policisté šetřili 691 nehod. Celkem 7 lidí se při nich zranilo těžce, 259 lehce.

Odpady v areálu u Bezděkova.
U lounského soudu zazněly rozsudky v kauze ekologické havárie na Žatecku

V Ústeckém kraji zaznamenala policie pokles nehod, je jich o 2296 méně než loni. O něco méně je v kraji také mrtvých na silnicích, o 6 osob. Menší jsou také celkové škody. Naopak je ale více těžce zraněných, o 24. A také lehce zraněných, o 129. „V Ústeckém kraji policie šetřila letos za leden až říjen celkem 6651 nehod, při kterých bylo 32 osob usmrceno, 139 lidí těžce zraněno a 1592 osob lehce zraněno. Hmotná škoda odhadnutá policií na místě nehody je ve výši 453,48 milionů korun,“ uvedla ve statistikách policie. Letos je počet nehod čtvrtý nejnižší od roku 2009, vůbec nejméně jich bylo v letech 2010 a 2011.

Počty mrtvých na silnicích jsou zatím třetí nejnižší. Nejméně lidí zemřelo v letech 2016 a 2018, tehdy vyhasl život 29 lidí. Nejvíce jich v Ústeckém kraji při nehodách zemřelo v roce 2009 – 63. Loni zahynulo na silnicích kraje za deset měsíců 38 lidí.

Nejčastější příčinou smrtelné nehody je nevěnování se řízení, následované rychlostí a vjetím do protisměru.

Rozsvícení vánočního stromu v Podbořanech v roce 2022.
Od rozsvícení vánočních stromů přes celý advent. Tyto akce potěší na Lounsku

Celkem od ledna do října policisté v kraji řešili také 368 nehod, kde hrál roli alkohol nebo drogy. „Alkohol byl zjištěn u 331 viníků, 31 jich mělo v krvi zjištěny jiné návykové látky než alkohol a v 6 případech byl viník nehody jak pod vlivem alkoholu, tak pod vlivem návykových látek,“ sdělila policie.

Při karambolech, kdy šofér užil alkohol nebo drogy, zemřeli 2 lidé, 16 bylo těžce zraněno, lehce pak 152 lidí. „Nejvíce nehod pod vlivem alkoholu evidují okresy Chomutov, Litoměřice, Louny a Teplice. Okresy Louny a Chomutov rovněž drží prim v počtu viníků pod vlivem drog,” je zapsáno v policejních statistikách.

Nádrž v Klůčku ve středu 23. srpna
Tragédie v Klůčku: Kvůli utonutí dvou chlapců v nádrži padlo obvinění

A kdy se nejvíce bourá? Nejvíce nehod bylo v srpnu, září a říjnu. Nejméně naopak v únoru a březnu. V těchto dvou měsících se ale zároveň na silnicích nejvíce umíralo, špatný byl v tomto směru také červen. Nejvíce karambolů se odehrává v pátek, nejméně naopak v neděli. „Za sledované období nejvíce nehod šetřili policisté v pátek 20. října - 45. Naopak nejméně ve čtvrtek 6. července – 6,“ informovala policie.

U celkem 1233 nehod, což je téměř u pětiny karambolů, viník z místa nehody ujel. Při takových nehodách byli 2 lidé zraněni těžce a 27 lehce.

Mohlo by vás zajímat: Na kraji Loun vyrostou dvě nové výrobní haly. Práci v nich najde pětistovka lidí

Zdroj: Deník/Petr Kinšt