Šlo o žáky gymnázia ze Žatce. Přátelé a známí se o ně báli a ptali se po nich na Facebooku. Co o nich psali? Jak se uklidňovali? Podívejte se na fotky a čtěte dál náš text, kde líčíme přímo z místa, co se stalo. Nakonec přišla zpráva, že všichni jsou mimo ohrožení života. Autobus havaroval u křižovatky Pšov – Blšany, u kapličky sv. Václava na odbočce do Liběšovic a Letova. 

Na místě byla po celé dopoledne hustá mlha, kvůli které nemohl přistát ani vrtulník. Podle mluvčího záchranné služby Prokopa Voleníka se při nehodě zranilo několik dětí. "Vedle sedmi vážněji poraněných prohlédli záchranáři i dalších 62 účastníků nehody. Sanitky a autobusy je rozvezou k vyšetření do nemocnic v okolních nemocnicích," uvedl Voleník.

Hasiči přistavili svůj krizový autobus pro dočasné umístění mladých cestujících. Kromě posádek záchranky z Ústeckého kraje spolupracovali také záchranáři z Plzeňského a Středočeského kraje. 

Ilustrační foto
Vítr i oheň si vybíraly daň, škody v okrese Louny přesáhly deset milionů korun

O školáky bylo po nehodě na místě dobře postaráno. Záchranáři je měli relativně v krátké době po nehodě ve své péči. Báli se o ně jejich příbuzní, známí a kamarádi. Jakmile se dozvěděli o tom, že jsou v pořádku, tlumočili dobré zprávy prostřednictvím Facebooku Žateckého a lounského deníku. "Je mezi nimi i moje vnučka, prý je v pořádku," napsala například Blanka Janoušková. "To musely být hrozný nervy! Naštěstí jsou v pořádku všichni," snažila se uklidnit ostatní tápající ještě v nejistotě na FCB Žateckého deníku Jana Prokopová.

Příčinou nehody autobusu může být nejspíše nepřiměřená rychlost nepřizpůsobená stavu vozovky. Silnice v některých částech kraje byly totiž ráno namrzlé a sjízdné s velkou opatrností. 

Místní lidé z Blšan upozorňují, že byť se toto místo v polích jeví jako přehledné, je velmi zrádné. Zvlněná silnice dokáže auto při jízdě rozkmitat, zvláště při vyšší rychlosti. "Jezdím tudy prakticky každý pracovní den. Protože už vím, co zde mám čekat, tak neletím. Ale kdo to nezná, může mít problémy," uvedl soukromý dopravce ze Žatce.

Svůj postřeh o této křižovatce přidává i řidič Jakub Skořepa: "Hodně zrádná křižovatka, zatáčka se na první pohled zdá, že není tak prudká, že se dá rychle projet, což je omyl. Ve směru na Plzeň je to ještě ke všemu z kopce dolu a člověk snadno ztratí při vyšší rychlosti trakci. I v létě je to tam o hubu, když člověk jede rychleji, natož v zimě nebo když je mokro," upozorňuje.

Podle dopravního portálu kraje omezení dopravy na silnici Pšov - Blšany potrvá až do večera, otevřít by se měla okolo 17 hodin, vyloučeno není prodloužení či případně zkrácení uzavírky kvůli likvidaci následků nehody. Pokud se tímto místem chystáte projet, raději zvolte jinou trasu. 

K podobné nehodě autobusu došlo v těchto dnech na zimních silnicích také u Dobršína na Klatovsku. I zde sjel autobus v zatáčce ze silnice a převrátil se na bok. Byl v něm řidič a 12 cestujících. Tři ženy s lehkým zraněním a jednoho muže s akutní stresovou reakcí odvezly sanitky do nemocnice v Sušici.

Další nehody autobusů v regionu:

Před 4 lety se zasahovali záchranáři u velké nehody autobusu na Chomutovsku. Nehoda si tehdy vyžádala 27 zraněných, z toho šest těžce. Autobus narazil do parovodu, nedaleký Klášterec nad Ohří byl bez dodávek tepla. Silnice u elektrárny Prunéřov byla několik hodin uzavřená v obou směrech. V autobusu seděli převážně muži z teplické porcelánky, kteří se vraceli z oslavy Dne mužů.

Autobus plný lidí havaroval po srážce s osobním autem u Prunéřova. Kabinou narazil do horkovodu.
44. Den mužů Českého porcelánu skončil tragickou nehodou autobusu

V lednu tohoto roku na silnici na Prahu u Panenského Týnce v okrese Louny zkomplikoval situaci karambol mezi autobusem a autem, naštěstí se obešel bez zranění.

Další dopravní nehoda autobusu a osobního automobilu se odehrála v úterý 29. října po čtvrt na tři odpoledne v ulici 28. října v Lounech. Na místo spěchali místní hasiči a také zdravotníci. V autobusu cestovalo 13 lidí, tři z nich byli zraněni. Zranění lidí nebylo naštěstí nikterak vážné.