Dnes, 2. května, je tomu přesně 50 let, kdy se na železničním přejezdu u Deštnice na Žatecku stala velká tragédie. Neštěstí z 2. května 1966 si vyžádalo deset mrtvých a 32 zraněných středoškoláků z Prahy, kteří byli v Deštnici na chmelové brigádě. Na přejezdu se střetlo nákladní auto, které je převáželo na korbě, s posunovací parní lokomotivou.

Jen několik metrů od železničního přejezdu bydlel v malém domku Antonín Korec. „Díval jsem se tehdy zrovna z okna. Od Deštnice přijíždělo nákladní auto, zpomalovalo, ale nezastavilo. Na přejezdu nebyly staženy závory a řidič tedy vjel na přejezd," vyprávěl Deníku v květnu 2001 Antonín Korec. „V tu chvíli se ozvala rána, lokomotiva narazila do předku auta a odhodila jej do stráně. Tam zůstalo nakloněné bokem. Vyběhl jsem ven a nahlásil vše drážním telefonem výpravčímu, aby zastavil vlaky a zavolal sanitky," dodal.

Šest mrtvých na místě

Z padesátky středoškoláků jich šest zemřelo na místě, další čtyři později. „Učitele náraz odhodil padesát metrů daleko a vůbec nikdo si ho nejdřív nevšiml. Nakonec ho odvážela až poslední sanitka," řekl a vzpomněl ještě na dva chlapce, kteří seděli na korbě auta úplně vzadu, odkud viděli přijíždějící lokomotivu a stačili vyskočit. Oba se pak v domku A. Korce umyli. „Kdyby lokomotiva auto neodhodila, ale tlačila jej před sebou, následky by byly ještě tragičtější," dodal.

Česká televize o tragédii natočila před patnácti lety jeden díl cyklu s názvem Osudové okamžiky. „Tragédie se odehrála, když nákladní automobil na korbě odvážel padesátku chmelových brigádníků z pražské strojní průmyslovky z Deštnice do okolních středisek," vysvětlil v květnu 2001 při natáčení v Deštnici Martin Červenka, dramaturg seriálu. „Deštnickou tragédii jsme zarámovali do příběhu Adolfa Pistoria, šestnáctiletého nadějného hokejisty. Ten po srážce vyletěl z korby auta. Nic vážného by se mu asi nestalo, ale dopadl hlavou přesně na šroub na kolejnici a na místě zemřel. Kdyby dolétl jen o kousek dál, asi by žil. To jsou právě ty osudové okamžiky," sdělil režisér Jaroslav Večeřa.

V dokumentu si zahrálo několik komparzistů ze žateckého gymnázia a také chlapců z Deštnice.

Čtyři lidé šli kvůli nehodě do vězení

K nárazu u Deštnice došlo krátce po 18 hodině a většina studentů, kteří seděli na korbě, byla katapultována do kolejiště a na přilehlý svah. Z trestného činu obecného ohrožení bylo obviněno několik lidí, včetně závoráře, který neohlásil a nezapsal zpoždění vlaku i řidiče automobilu, který nezpomalil před vjezdem na přejezd. Čtyři viníci byli odsouzeni k nepodmíněným trestům v rozmezí 18 měsíců až pět let.

Dosud největší železniční neštěstí v historii českých zemí zapříčinila srážka osobního vlaku taženého parní lokomotivou s plně obsazeným motorovým vlakem u obce Stéblová na Pardubicku, ke které došlo 14. listopadu 1960. Nehoda si vyžádala 118 obětí, zhruba sto osob utrpělo zranění.