Šárka Vávrová z Velemyšlevsi na Lounsku přivezla ve středu 7. května odpoledne své dvě holčičky ze škol domů jako každý jiný všední den.

Pětileté Lucince šla připravit do kuchyně svačinu, druhá z holek si hrála v pokojíku. Najednou uslyšela ohromnou ránu, dům se otřásl v základech, všude poletovalo sklo. Myslela prý, že spadlo letadlo.

Příliš daleko od pravdy nebyla. Do jejího domu právě naboural linkový autobus plný cestujících.

„Chytla jsem menší holku rychle do náruče a běžela s ní do kuchyně, která je na druhé straně domu. Usilovně jsem přemýšlela, kde je osmiletá Lenka. Měla jsem strach, zda se jí něco nestalo. Pomalu mi docházelo, co se vlastně děje,“ tak popsala Šárka Vávrová první okamžiky po nehodě.

Pomáhala, jak se dalo

Když otevřela dveře svého domu, nemohla uvěřit svým očím. Na dvoře se potáceli zakrvácení lidé. „Volala jsem sanitku. Pak jsem hledala doma obvazy. Cestující z autobusu, kteří byli méně zraněni a pomáhali ostatním mi hlásili, co potřebují. Nějakému muži, který měl něco z nohou a ležel na zemi, jsem dávala deku a polštář. Někteří lidé chtěli napít. Přinesla jsem na dvůr též kýbl s vodou a pleny po dětech, aby si zranění mohli otřít krev,“ vypráví žena, které málem autobus projel obývákem.

Přiznává, že byla v šoku. Až později jí došlo, jaké měla s dětmi štěstí. Autobus totiž nenarazil hned přímo do stěny domu, ale nejdříve sešrotoval automobil, který stál před domem. Ještě před necelou hodinou v něm přitom Šárka Vávrová seděla se svými dvěma holčičkami. A před pár minutami si její holky hráli před domem, právě v místě, kde teď viděla desítky zraněných. „Měly jsme ohromné štěstí, že už jsme nebyly uvnitř auta. Bylo neuvěřitelné štěstí, že už holky neběhaly venku před domem,“ říká Vávrová.

Dům, ve kterém s manželem žije teprve rok, má po nárazu autobusu uraženou část fasády, strhnutý okap a prasklou jednu stěnu. Rodina doufá, že není porušena statika. Jak náročná bude rekonstrukce, určí až odborník. Osobnímu automobilu Šárky Vávrové, který ztlumil náraz autobusu, žádné opravy už nepomohou. Zbyla z něj jen hromada šrotu.