Zasněžené vozovky přinesly v pondělí 14. ledna na území lounského okresu zvýšený počet dopravních nehod. Naštěstí při nich nebyl nikdo vážně zraněn, ale pět lidí skončilo na ošetření v nemocnici. Celková škoda byla odhadnuta na 470 tisíc korun. Řidiči podcenili počasí, ve většině případů byla příčinou nehody nepřiměřená rychlost na kluzké vozovce.

Krátce po 13. hodině byli mezi obcemi Lenešice – Postoloprty sraženi osobním vozidlem dva chodci. Řidička (57. ročník) automobilu VW Golf, jedoucí od Postoloprt, nepřizpůsobila na ujetém sněhu rychlost jízdy stavu a povaze vozovky a při projíždění pravotočivé zatáčky dostala smyk. Vjela do protisměru, kde pravým bokem vozidla zachytila dva chodce (ročník 1967 a 2000), kteří před sebou táhli káru s kovovým odpadem. Oba utrpěli při nehodě lehčí zranění, mladší z nich zůstal v nemocnici na pozorování. Alkohol u řidičky policisté vyloučili.

Další smyk na sněhu a střet v protisměru

Další nehoda se zraněním osob se odehrála kolem 14. hodiny mezi obcemi Sádek a Holedeč. Řidič osobního automobilu zn. Kia Picanto nepřizpůsobil ve směru od Sádku rychlost povaze a stavu vozovky a při projíždění pravotočivé zatáčky dostal na zasněžené komunikaci s vozidlem smyk. Vjel částečně do protisměru, kde se střetl s osobním automobilem zn. Mazda. Oba řidiči (oba 45. ročník) utrpěli při nehodě lehčí újmu na zdraví, lehce zraněna byla i spolujezdkyně řidiče v mazdě. Alkohol policisté vyloučili provedenou dechovou zkouškou. I tato nehoda je dále v šetření dopravní policie.

Nehoda kamionu, která se sice obešla bez zranění, ale na několik hodin zablokovala provoz, se udála kolem 17. hodiny na silnici mezi obcemi Libčeves a Želkovice. Řidič (77. ročník) nákladního vozidla zn. Scania s návěsem nepřizpůsobil ve směru od Libčevsi rychlost vozidla povaze a stavu vozovky, při projíždění prudké levotočivé zatáčky dostal smyk a vyjel vpravo mimo komunikaci. Narazil do svodidel a poté sjel do silničního příkopu. Nehoda se naštěstí obešla bez zranění, ale asi do 22. hodiny zablokovala komunikaci. Až po vyproštění kamionu byl provoz plně obnoven.

Všechny zmíněné nehody měly stejnou příčinu – nepřizpůsobení rychlosti povaze a stavu vozovky. To znamená, že řidiči podcenili počasí a plně si neuvědomili, že musejí brát zřetel na zasněžené a namrzlé vozovky. Zvýšená opatrnost je tedy více než nutná. Policisté k ní nabádají všechny řidiče, obzvláště v tomto počasí.