V zimě lidé jezdí opatrněji, kromě toho do auta sedají v té době jenom, pokud to je nutné. To se projevuje jednoznačně ve statistikách. V zimních měsících policie vyšetřovala loni zhruba 8 procent všech dopravních nehod ve sněhových podmínkách a ve chvíli námrazy.

Během roku 2012 podle statistik dopravní policie Ústeckého kraje ze 7551 nehod za těchto podmínek vyšetřovala 591 dopravních nehod, z toho 264 v zimních měsících na začátku roku.

Jak bylo loni?

Začátkem minulého roku vozovky v kraji byly většinou dostatečně sjízdné, ale zároveň se značným nebezpečím kvůli tvoření námrazy. Tedy probíhala běžná zima. Například v lednu 2012 bylo více zraněných než za leden 2011.

Vliv na to mělo mimořádně příznivé počasí, takže počet občanů, kteří se vydali s autem na zimní silnici, byl v lednu 2012 větší než v lednu 2011.

Řidiči raději šetří

Také loni se projevovalo již od začátku roku zdražování pohonných hmot. Paradoxně snižující se počet řidičů, kteří kvůli drahým pohonným hmotám raději nejezdí, může mít neblahé následky. Dojde k postupnému snižování praxe řidičů. Bude se postupně snižovat jejich praktická „vyježděnost". S menší četností jízd se nebudou pravidelně obnovovat návyky řidiče nutné pro bezproblémovou jízdu ve stále nepřehlednějším a hustším provozu.

Nejde jenom o trend roku 2012. Podle vedoucího dopravní policie Ústeckého kraje Jiřího Ušáka v posledních letech je zřetelný dlouhodobý mírný pokles těžkých následků nehod, na což má nezanedbatelný vliv vysoká cena pohonných hmot. Podle Ušáka i ekonomická situace nutí řidiče omezit jízdu autem na nezbytné minimum.

Infoblok