S blížící se zimou bude v některých lokalitách nebezpečí střetů se srnami či kanci ubývat. Nejvíce zvěře vběhlo v Ústeckém kraji pod kola automobilů na Litoměřicku (57 kusů) a Lounsku (42 kusů) – zde dochází ke kombinaci lesů z rozlehlými poli, které jsou také magnetem pro divokou zvěř.

Policejní statistiky ale zahrnují pravděpodobně pouze polovinu skutečných střetů se zvěří, protože řidiči už nemají povinnost hlásit nehody do sto tisíc korun.

Patrné je to například z porovnání statistických čísel z loňska a letoška na Litoměřicku. Loni tady bylo policii ohlášeno o sedmašedesát případů střetů se zvěří více než letos. Tehdy se ještě musely policii hlásit všechny dopravní nehody.

V zimě se sice aktivita zvěře snižuje. Přesto se na silnicích může srna, prase či jelen objevit, když například hledají potravu. „Pokud jsou silnice soleny, zvěr přichází k silnici za solí,“ doplnil Václav Kugler, dlouholetý myslivec z Ústí nad Labem. Myslivcům dělá v zimě velkou starost i rušení zvěře lidmi, především pak těmi se psy a prohánějícími se na čtyřkolkách.