Okresní soud v Lounech v pondělí 23. listopadu odpoledne ukončil přelíčení s řidičem Davidem Vráblíkem (38) z Prahy, který způsobil v listopadu roku 2005 tragickou dopravní nehodu na lounském obchvatu, při níž uhořeli tři lidé – vietnamský řidič a jeho dvě krajanky.

V osudný den Vráblík řídil pod vlivem alkoholu a navíc se stopami kokainu a THC v krvi. Soud ho poslal na 4 roky do věznice s dozorem. Zároveň mu byl uložen zákaz řízení motorových vozidle na sedm let.

Osudného dne, 12. listopadu, vyjel D. Vrablík z Mostu do Prahy, za volant svého saabu usedá i přesto, že vypil tři desetistupňová piva. Cesta z Mostu do Loun probíhá bez problémů. Pak přišel sjezd na obchvat Loun ze směru od Chomutova na Prahu. Obviněný si myslel, že je na dálnici a začal nesmyslně předjíždět pomalejší vozidla. Při manévru narazil do protijedoucího vozu. V něm seděli tři osoby. Jejich vozidlo vylétlo do vzduchu, narazilo do dalších dvou vozidel a po dopadu na střechu začalo hořet.

Vráblík se hájil tím, že si myslel, že je na dálnici. Proti jedoucí vozidlo neviděl. Zároveň popřel, že by bral drogy. U soudu zazněly také znalecké posudky. Soud si také vyslechl výpovědi svědků, kteří byli u dopravní nehody. Viník nehody sice odškodnil všechny poškozené a pokusil se i najít děti po mrtvých lidech, ale ani to nic nezměnilo na faktu, že se jednalo o hrubé porušení dopravních předpisů. Zároveň se snažil přesvědčit soud, že ho nehoda psychicky poznamenala.

Dojem dálnice

Obhájce se snažil senát přesvědčit, že v místě dopravní nehody je dopravní situace nepřehledná, špatně označená a na řidiče působí jako dálnice. Zároveň připomněl i další nehody, které se na obchvatu staly.

Sám Vráblík u soudu řekl: „Nehoda mi převrátila život naruby, prosím soud o shovívavost vzhledem k mým dvěma malým dětem, které budou trpět i když za nic nemohou.“

Soudní senát uznal muže vinným. „Není žádný objektivní důvod proč si měl obžalovaný myslet, že se pohybuje po dálnici. Nelze se ani hájit špatnými výhledovými podmínkami, pokud místem projížděl poprvé, měl dbát větší pozornosti,“ zdůvodnila své rozhodnutí předsedkyně senátu Mgr. Hana Bachová.

Rozsudek není pravomocný, obhájce obžalovaného se odvolal. Stání zástupce si ponechal lhůtu.