Byl konec ledna, devět hodin ráno. Čtyřiačtyřicetiletá řidička z Mostu jela na pracovní schůzku z Podbořan do Roudnice nad Labem. U Staňkovic však vjíždí na zamrzlý kus silnice v levotočivé zatáčce. Auto je vymrštěno mezi stromy a převrací se na střechu. Žena bez vážného zranění visí na bezpečnostním pásu hlavou dolů. Vedle jejího auta leží smrtelně zraněný muž. Okresní soud v Lounech začal projednávat velmi smutný případ. Z usmrcení z nedbalosti obžaloba viní křehkou ženu, která se sklopenou hlavou přijímá vše, co je před tribunálem řečeno. Nevypovídá, co chvíli se jí v očích zalesknou slzy. Dobře si vybavuje den, kdy svým autem zabila muže.

První nehoda

Sled nešťastných událostí začíná krátce před devátou hodinou ranní na silnici druhé třídy v zatáčkách v kopci nad Staňkovicemi na Žatecku nedaleko zóny Triangle. Úsek levotočivé zatáčky zalila v mrazivé noci voda z rozbitého potrubí průmyslové zóny. Na kluzkém povrchu dostalo smyk osobní auto a sjelo ze silnice.

Ve stříbrném „brouku" seděly dvě mladé ženy. Nezraněné vystoupily z auta a obhlížely následky kolize. „Jen pár škrábanců, jinak se nic nestalo," konstatovaly shodně.

Kolem v tu dobu projížděl se svou dodávkou čtyřicetiletý muž. Uviděl nehodu, zastavil o kus dál a vydal se ženám na pomoc. „Prohlížel náš vůz, abychom zjistili, zda budeme moci vycouvat zpátky na silnici. V osudný okamžik poodstoupil kus od vozu, aby se podíval, zda je vše v pořádku na podvozku," vyprávěla u soudu svědkyně, řidička z prvního auta.

Osudná vteřina

V tom se ozval rachot lámajících se větví. Přímo na muže, který chtěl pomoci, se vyřítilo další auto, a to ho nárazem rychlostí dvaačtyřicet kilometrů za hodinu doslova rozdrtilo. „Jeho zranění byla velmi devastující," řekl svědek, další z řidičů, který na místo přispěchal po několika minutách a muže do příjezdu zdravotníků oživoval. „Nejprve jsem zaznamenal jeho životní funkce. Ty však po chvilce ustaly," dodal.

Usmrcený muž, otec rodiny, po nárazu utrpěl vážná poranění hlavy, mozku, hrudníku i plic. Měl zlomené nohy, ruce, obratel, poškozené orgány, mnohačetné podlitiny a odřeniny. Znalec uvedl, že právě úhrnu těchto zranění muž podlehl.

Obžalovaná Iveta K. dostala se svým autem smyk stejně jako řidička před ní. Znalecký posudek jasně uvádí, že příčinou nehody byla namrzlá silnice. Otázkou zůstává, zda následky nehody mohla ovlivnit rychlost vozu. Obžalovaná se svým Hyundai Getz měla jet podle obžaloby nepřiměřenou rychlostí. Znalecký posudek z oboru dopravy tvrdí, že jela 59 až 65 kilometrů za hodinu. V úseku je povolena devadesátikilometrová rychlost.

Kluzká zrada na silnici

Před soudem nechtěla obžalovaná vypovídat. „Vybavuji si jen, že jsem pořád křičela ´zachraňte pána, zachraňte pána´. Až v nemocnici jsem se dozvěděla, že ten muž zemřel," přečetl soudce výpověď ženy z policejního protokolu. Všeho velmi litovala, dodnes je v péči psychologa.

Před soudem vypovídali tři svědci události, dvě ženy z prvního havarovaného auta a muž, který oživoval zraněného. Všichni se shodli, že v ten den byly v okolí silnice suché a velmi dobře sjízdné. Zmrzlý kus vozovky v zatáčce po havárii vodovodu se podle nich nedal předvídat.

Za trestný čin usmrcení z nedbalosti podle paragrafu 143, odstavec 1, hrozí ženě trest odnětí svobody až na tři roky.

Ve věci je zapotřebí vyslechnout ještě další svědky, soudce tedy odročil hlavní líčení na 16. ledna.