Tři lidské životy vyhasly od začátku roku na železničních přejezdech v Ústeckém kraji. Dalších šest osob bylo při nehodách na kolejích zraněno. Lidé umírali v Chomutově a na Lounsku, většinou poté, co vjeli na trať i přesto, že na semaforu svítila červená. Poslední nehoda se stala ve čtvrtek odpoledne v Dobroměřicích na Lounsku. Řidič opět nerespektoval výstražné zařízení. Naštěstí tentokrát nebyl nikdo zraněn.

„Ke střetu došlo na železničním přejezdu v Pražské ulici. Pětatřicetiletý řidič vozidla nerespektoval světelné a zvukové zařízení a na koleje vjel v době, kdy tudy projížděl nákladní vlak ve směru od Mostu na Louny. Přední částí auta narazil do boku vagónu, přičemž byl vůz odhozen stranou ve směru jízdy vlaku,“ popsala čtvrteční kolizi mluvčí lounské policie Jaromíra Střelcová. Více o nehodě zde.

Viníci? Neukáznění řidiči

Podle Drážní inspekce způsobí drtivou většinu nehod na přejezdech právě neukáznění řidiči, kteří vjedou na trať, přestože svítí červená. „Motoristé se pak často vymlouvají na to, že byli oslněni sluncem nebo že přehlédli kmitající výstražná světla. Případně rovnou přiznávají, že si výstrahy nevšimli,“ řekl náměstek generálního inspektora Drážní inspekce Jan Kučera.

Řidiči automobilů velmi často též překračují nejvyšší povolenou rychlost před přejezdem ( 30 až 50 kilometrů v hodině v závislosti na tom, zda blikají červená světla), a pak nestačí včas zabrzdit. „Přímým důkazem, že motoristé rychlost nedodržují, je řada případů, kdy řidič svůj automobil neubrzdí a narazí do boku jedoucího vlaku,“ doplnil Kučera.

Loni v celých Čechách zahynulo na železničních přejezdech 45 lidí a 124 jich bylo zraněno. Podobně smutné statistiky má Drážní inspekce již od svého vzniku, tedy roku 2003. Za šest let podle nich vyhaslo na přejezdech v České republice neuvěřitelných 299 životů.

Tragické nehody na železnici

ÚNOR: V obci Veletice u Žatce vjela řidička s dcerou na železniční přejezd v době, kdy blikala výstražní světla a projížděl osobní vlak z Chomutova do Lužné u Rakovníka.Vozidlo vjelo přímo pod vlak,který ho ještě asi sto metrů vláčel před sebou. Řidička zemřela, spolujezdkyně byla zraněna těžce

KVĚTEN: V blízkosti vodní nádrže Banda v Chomutově vjel na železniční přejezd peugeot, přestože na semaforu svítila červená. Vlak vůz téměř sešrotoval. Tlačil ho před sebou skoro až k dalšímu přejezdu u hlavní brány zooparku. Uvnitř peugeotu zemřel osmatřicetiletý řidič a jeho třicetiletá spolujezdkyně.