Mnozí cyklokrosaři označují světový pohár v Koksijde jako nejtěžší závod seriálu. Těžké technické pasáže, písečné duny…

Lounská Martina Mikulášková má belgickou trať ráda. Aby také ne. Loni tam dojela osmá, což by do té doby její nejlepší výsledek ve světovém  poháru, letos maximum ještě vylepšila na šesté místo. Navíc o den později dojela v obrovské konkurenci pátá v prestižním závodě Superprestige a ještě ani nestačila pořádně vstřebat stříbro z nedávného evropského šampionátu. Sezona zatím lounské jedenadvacetileté závodnici vychází na jedničku.


V sobotu v televizi asi neběžely hezčí sportovní záběry, než když jste v hlubokém písku v Koksijde předbíhala mnohonásobnou světovou medailistku Katherine Comptonovou a posunula jste se na šesté místo v závodě světového poháru.

Ani jsem to nevnímala (směje se). Brala jsem ji jako každou jinou závodnici, soustředila jsem se hlavně na sebe. Samozřejmě mě těší, že jsem s ní dokázala závodit, ale nijak zvlášť jsem se na ní nesoustředila.

Věřila jste v tu chvíli že šesté místo udržíte? Do cíle zbývaly ještě dva okruhy, písečná trať v Koksijde je extrémně obtížná, rychle bere síly.

Věřila. Síly jsem měla, technika mi také šla. V Koksijde musíte mít svůj den a mě se to tentokrát podařilo. Jen jsem měla obavy, abych neudělala nějakou chybu v písku. Stačí tam jedna, zapadnete a třicetivteřinový náskok je pryč. Takže jsem se soustředila na sebe a vyšlo to.

V Koksijde vám to nevyšlo ale jen tentokrát, ale i minulý rok. Trať vám hodně sedí, čím to je?

Vůbec nevím. Možná je to tím, že mám dobrou techniku a ta trať je hodně právě o technice. Nejsem sice tolik fyzicky silná, jako některé moje soupeřky, ale pomáhám si právě technikou. A možná právě to v Koksijde platí.

Někteří experti spekulovali, že vám to lépe jede, protože jste lehčí než soupeřky, že se tolik neboříte do písku.

To si nemyslím, spíš je to opravdu o té technice.

Další den jste navíc dojela pátá v prestižním závodě belgické Superprestige.

Ano, dá se říci, že jsem měla úspěšný víkend. Ale jsme teprve v polovině sezony, čekají mě další hodně důležité závody, uvidíme, jak to půjde.

Vy jste před sezonou vyhlásila útok na první světovou desítku. To platí?

Určitě. Ve Valkenburgu jsem spadla, ale v Koksijde se mi to povedlo. Navíc jsem dojela stříbrná na mistrovství Evropy. Bude to hodně těžké, konkurence je obrovská, ale i dál je můj cíl dojíždět na světových pohárech i na mistrovství světa v této sezoně do desítky.

Nyní poletíte na premiérový závod světového poháru v Anglii. Víte, co od závodu očekávat?

Vůbec ne, je to velká neznámá. Trať, počasí, všechno, uvidíme.

Děkuji za rozhovor.