Tomáš Plevko, loni třináctý v Evropě a sedmadvacátý na světě, má poslední šanci splnit limit pro letošní evropský šampionát. Nejrychlejší český kraulařský doufá v úspěch na závodech ve Slovinsku, kam v úterý 29. července odjel. Pravidelný účastník evropských měření sil zatím nejlépe letos dohmátl třináct setin za potřebným časem. „Je to kousek, zkusím to, doufám, že se to povede,“ věří Plevko, který je krok od neplánované letní dovolené, že limit padne v poslední možný termín.

Když jsme spolu mluvili naposledy, věřil jste, že limit padne na republikovém šampionátu. Tam ale nakonec nebyly ideální podmínky a čas potřebný k nominaci na Evropu jste nezaplaval. Takže dovolená?

Ještě ne, ještě jednou to zkusím.

Ještě je možnost limit zaplavat?

Ano, reprezentace mi umožnila startovat na závodech ve Slovinsku. Mají tam soustředění, končí na závodech, kam já přijedu vlakem.

Vlakem? Pojedete za limitem vlakem až do Slovinska?

Ano, odjíždím v noci, budu třikrát přestupovat (směje se). Ale za pokus to stojí, chci limit dát. Doufám, že se to povede.

Jak se teď připravujete, když plavci, kteří mají časy splněné jsou na soustředění, ostatní mají už volno.

Plavu sám. Není to ono, ale musím to zkusit. Minulý týden jsem byl na táboře v Nečtinách u Plzně, také jsem tam trénoval. Plavu, kde se dá. V neděli uvidíme, jaký bude výsledek (usmívá se). Když limit splním, zapojím se pak do soustředění reprezentace, když ne, začne dovolená.

Na vrcholné evropské akci jste nechyběl už několik let. Proč to letos nevychází?

Celý leden jsem marodil, už jsem to pak nedohnal. Navíc jsme zkoušeli trochu jinou techniku, ale jak se ukázalo, asi to nebyla dobrá cesta.

Na republice jste byl limitu hodně blízko. Jak jste s národním šampionátem spokojený?

No spokojenější bych byl, kdybych měl limit. Na stovce kraul a padesátce motýl jsem byl třetí. Na motýlu to bylo špatné, na stovce jsem v rozplavbě měl slušný čas, ve finále jsem ale byl pomalejší a to mě stálo druhé místo. Také jsem byl ještě druhý v polohové štafetě. No a titul jsem získal na padesátce kraul, zaplaval jsem 23.15, limit je 23.02. Je to kousek. Uvidím, ještě mám tu jednu šanci, snad to vyjde a do Berlína pojedu.

Děkuji za rozhovor.

Tomáš Plevko na MS a ME:

2013

ME   13. na 50 m vol. způsob, 2. ve smíšené štafetě

MS   27. na 50 m vol. způsob

2012

ME   12. na 50 m vol. způsob, 31. na 100 m vol. způsob, 3. ve štafetě

MS   34. na 50 m vol. způsob, 31. na 100 m vol. způsob

2011

ME   30. na 50 m vol. způsob

Tomáš Plevko na MČR 2014:

1. místo 50 m vol. způsob

2. místo štafeta 4 x 100 m pol. závod

3. místo 50 m motýl

3. místo 100 m vol. způsob