Stříbro na republikovém šampionátu cyklokrosařů a jedenáctou pozici na světovém mistrovství, i když dlouho jezdil dokonce v první pětce, vybojoval letos lounský odchovanec Vojtěch Nipl. Rozloučil se tak s kategorií do třiadvaceti let a už vyhlíží podzimní start mezi „eliťáky" v terénu. Na premiéru se už pilně připravuje, najíždí kilometry, na silničních závodech sbírá úspěchy.

„Uvidíme jaké to mezi eliťáky bude. Úplně velké cíle si nedávám, budu poprvé mezi chlapama, ale poperu se, chtěl bych prorazit, zaujmout v reprezentaci," říká před vstupem do elitní kategorie už dvojnásobný medailista z republikových mistrovství mezi dospělými cyklokrosaři.

Soustředění v Itálii

Přípravu už Vojtěch Nipl začal. Po krátkém odpočinku po únorovém světovém šampionátu v Táboře, kde i přes třikrát spadlý řetěz a pády dojel jedenáctý, vyrazil v březnu na soustředění do Itálie. „Najíždění kilometrů v Itálii jsem završil poslední den sedmihodinovým tréninkem v kopcích, kde jsem nastoupal téměř tři tisíce výškových metrů a ujel 185 kilometrů," usmívá se po těžkém soustředění lounský cyklokrosařský odchovanec.

Mezi třiadvacítkáři a juniory se Nipl dokázal prosazovat i na světových pohárech, dojížděl v první desítce. Jak to bude v elite? Uvidíme. Nipl by se měl také pravidelně ukazovat na kláních českého poháru, které se jezdí pro třiadvacítkáře a elite dohromady. Tam dokázal už několikrát vyhrát.

Silniční příprava

V rámci přípravy na cyklokrosovou sezonu, která začne až v září, absolvuje Nipl také silniční sezonu. První závod jel v Hlohovci. „Závod na 102 kilometrů patří spíše mezi kratší tratě, ale stejný fakt má za následek to, že se jede naplno už od start. V kombinaci s větrem, který byl v některých pasážích tratě opravdu nepříjemný, to byl velmi výživný start do začátku sezóny. Když se blížil konec závodu a zbývala tři kola kola do cíle, ujaly se tempa favorizované silniční týmy. S tréninkem teprve začínám, takže jsem nebyl schopen konkurovat nejlepším silničářů a závod jsem tak dojel ve druhé asi dvacetičlenné skupině," hodnotí první test sezony Nipl. S výkonem v Hlohovci byl spokojený.

Hned den poté odjel do rakouského Welsu. „Velice kvalitně obsazený rakouský pohár byl pro mě po sobotním kritériu očistec. Krátká ostrá stoupání ve vysokém tempu jsem snášel zhruba sto dvacet kilometrů, po kterých jsem se oddělil z hlavního, již značně zredukovaného pole. Zbytek závodu jsem nakonec dojel ve skupině odpadlíků," popisuje přípravný závod Nipl. Na další závody se už chystá a věří, že jeho forma poroste. Hlavní test sezony Nipla ale čeká na podzim – vstup do kategorie elite mezi cyklokrosaři.