Lucie Svěcená, ač jí je teprve sedmnáct let, už vybojovala celou řadu megaúspěchů. Bronz z MS juniorů, dvě stříbra z ME juniorů, medaile má i ze seniorského ME ze štafet, na evropském šampionátu dospělých dohmátla osmá. Ostřílená plavkyně, chtělo by se říct. Jenže… Světový šampionát dospělých, po olympiádě největší akce plaveckého vesmíru, je ještě o kategorii výš. A právě nervozita si vybrala daň také při premiérovém startu nadějné české plavkyně na MS v ruské Kazani.

„Bohužel, snažila jsem se, dala do toho všechno, ale nervy zapracovaly," smutnila po závodě Lucie Svěcená.

Forma je, "jen" ji prodat

Svěcená přitom odjížděla do Kazaně ve výborné formě. Chtěla atakovat své osobní rekordy, to byl její cíl před odletem. Vždyť těsně před šampionátem dvakrát zaplavala stovku motýl pod minutu (celkem to dokázala sedmkrát – pozn. redakce), na republikovém mistrovství dokonce dohmátla v čase 59.71, což byl její nejlepší letošní čas.

Přímo na světovém šampionátu ale bylo všechno jinak. V rozplavbách na 100 m motýlek se časomíra zastavila na hodnotě 1.00,16 a Svěcená byla klasifikována na 34. místě. „Čas nad minutu. Špatné, ani ten čas snad raději neřeknu," reagovala na svůj výkon bezprostředně po doplavání žatecká mladá plavkyně.

Nervozita na startu

V Kazani, na obrovském fotbalovém stadionu, kde jsou bazény umístěny jen pro šampionát, před davy fanoušků a v obrovské konkurenci, která je srovnatelná jen s olympiádou, závod sedmnáctiletému talentu českého plavání nevyšel. „Celou dobu jsem byla v pohodě, těšila se. Jenže těsně před startem mě nervozita dohnala," svěřila se.

Na postup do semifinále na 100 m motýl bylo potřeba zaplavat na MS čas 58,48, během něj pak padl v Kazani dokonce juniorský i seniorský světový rekord na této trati. Seniorské maximum vylepšila Švédka Sarah Sjoestroemová na 55,74, juniorské Číňanka Chen Xinyi na 57,63. Finále se plavalo po uzávěrce tohoto vydání.

Nyní čeká na Lucii Svěcenou v Kazani několik dní volna a v pátek nastoupí ke druhému startu na padesátce motýlek. V neděli pak pomůže také české štafetě.

Šance ještě na padesátce

Závod, který se jí nevyvedl úplně podle očekávání na stovce musí nyní Svěcená hodit za hlavu. „Pokusím se. Vím, že 34. místo na světě není špatné, ale chtěla jsem zaplavat kvalitnější čas. Chci se zlepšit," věří Svěcená, že další start už podle představ bude.

Její fanoušci věří, že její občasné problémy s nervozitou už budou minulostí. „Musím se dát do té doby do kupy. Další start už snad bude lepší, poperu se o co nejlepší výsledek," říká už odhodlaně Lucie Svěcená.