„Tohle byl jeden z prvních snů, co jsem kdy měla, dostat se do desítky. Jsem ráda, že se to povedlo. Už je to pár let, co jsem o tom snila," řekla médiím lounská rodačka Karolína Plíšková, když už bylo jasné, že se poprvé v kariéře podívá mezi deset nejlepších tenistek světa. Po finále v americkém Stanfordu, kde nestačila jen na Kerberovou ve finále, poskočila v žebříčku WTA dokonce na osmé místo.

Plíšková, která začínala s tenisem v Lounech, je celkově teprve osmou českou hráčkou, které se v historii podařilo probojovat do Top ten. Dostala se do společnosti tenistek jako Helena Mandlíková, Martina Navrátilová, Helena Suková či Jana Novotná. V současnosti má navíc český tenis hned tři zástupkyně mezi nejlepšími, když Petra Kvitová je čtvrtá a Lucie Šafářová sedmá.

Lounská rodačka v elitní společnosti

Letos byla Karolína Plíšková ve finále turnaje nejprestižnější série WTA už pětkrát, titul vyhrála jednou, prožívá další skvělou sezonu. Zatímco loni se z druhé poloviny první stovky posunula mezi prvních dvacet tenistek, letos od začátku roku útočila na desítku. Teď se jí to konečně povedlo. Ve finále byla letos v Birminghamu, Sydney, Dubaji a nyní ve Stanfordu, vyhrála turnaj v Praze.

Mladá tenistka v letošní sezoně vyhrála už 41 zápasů, jen 15 prohrála. Nastřílela v sezoně už téměř 400 es. „Letos jsem měla dobré výsledky a doufám, že se můžu posunout ještě dál, že to desítkou nekončí," věří Karolína Plíšková.

Čekají ji oblíbené tvrdé povrchy

Navíc teď na lounskou rodačku čekají hlavně tvrdé povrchy, které má nejraději a kde může uplatnit svou agresivní hru.

V celé dosavadní kariéře Plíšková už jedenáctkrát byla na nejprestižnějším okruhu ve finále, čtyři turnaje WTA dokonce vyhrála. Zvítězila na tvrdých površích loni v Soulu a Linci, v roce 2013 v Kuala Lumpuru, také na tvrdém, jen letošní titul z Prahy je antukový. Čtyři tituly série WTA má také ze čtyřhry. Pravidelně se Plíšková začala objevovat v sérii WTA už v šestnácti letech, hlavní průnik do velkého tenisu ale zaznamenala v posledních třech letech. A letos, ve třiadvaceti letech, dokonce až do první světové desítky.

Cíl? Zlepšit se na grandslamech

Pro zbytek sezony má česká tenistka dva hlavní cíle. Zlepšit se na grandslamech, kde zatím prošla maximálně do třetího kola a úplně se jí tam nedaří podle představ. I když na ostatních turnajích je velkým postrachem, na turnajích velké čtyřky zaostává zatím za očekáváním. Pokusí se o to už na US Open. A také by ráda zaútočila na Turnaj mistryň, kam se podívá osm nejlepších tenistek tohoto roku. A samozřejmě by ráda udržela místo v první desítce, nebo ještě lépe ho vylepšila.

„Je deset turnajů do konce sezony a hodně věcí se může změnit. Bude to těžké," ví ale Karolína Plíšková.

Letos páté finále, zatím jeden titul

Třiadvacetiletá ranařka s tvrdým servisem (v žebříčku počtu nechytatelných podání je Plíšková už druhou sezonu druhá za Serenou Williamsovou – pozn. red.) a agresivní hrou nastoupila letos ve Stanfordu už do pátého finále WTA. Titul ale nakonec nezískala. S Kerberovou prohrála ve Stanfordu stejně jako v červnu v Birminghamu. „Už jsem jí říkala, že proti ní nechci hrát ve finále, protože to s ním teď mám v zápasech o titul 0:2 a příště chci jinou soupeřku," žertovala po utkání Plíšková.

Česká tenistka prohrála ve finále ve třech setech 3:6, 7:5 a 4:6 za dvě hodiny a sedm minut, také proto, že jí tentokrát zradila její největší zbraň – dělové podání. Naopak Plíšková podání hodně a hodně kazila. „To bylo strašné. Jindy je to můj nejlepší úder, proto jsem prohrála," řekla médiím rodačka z Loun.

Předtím přitom Plíšková „proplouvala" lehce a všechny zápasy vyhrála ve dvou setech a podávala výborně. V každém zápase předváděla obvyklou porci es. Nejprve přehrála Kimiko Dateovou z Japonska (149.) 7:5 a 6:2, poté Tomljanovičovou z Chorvatska 6:2 a 6:4 a v semifinále Američanku Lepchenkovou (45. na světě) 6:2 a 7:5.

Nyní čekají na Plíškovou další turnaje americké šňůry, jejímž vrcholem bude za pár týdnu US Open.

Karolína Plíšková na okruhu WTA:

2006                                  1168.
2007                                    860.
2008                                    469.
2009                                    221.
2010                                    212.
2011                                    145.
2012                                    119.
2013                                      68.
2014                                      24.
2015       (průběžně)                 8.

Turnaj ve Stanfordu:

Finále: Kar. Plíšková – Kerberová (11.) 3:6, 7:5, 4:6
Semifinále: Kar. Plíšková – Lepchenková (45.) 6:2, 7:5
Čtvrtfinále: Kar. Plíšková – Tomljanovičová (63.) 6:2, 6:4
Osmifinále: Kar. Plíšková – Dateová (149.) 7:5, 6:2