Trápení, trápení, trápení. Tak by se dal stručně popsat začátek sezony v podání lounské cyklokrosařky Martiny Mikuláškové. Až čtvrtá desítka ve světovém poháru, pátá, osmá místa v národním poháru a dojezdy daleko za špičkou.

Špičkou, se kterou v minulých sezonách soupeřila, vždyť loni byla třikrát v první desítce světového poháru, byla druhá na ME, doma vyhrávala takřka vše. Jenže přes léto nestačila, také kvůli škole, natrénovat kolik by potřebovala, měla velké manko a fyzička na závodech nestačila.

Obrat? Od září ale s trenérem Chrobákem tvrdě dřeli, doháněli tréninkové manko a zdá se, že na tratích už brzy opět bude Mikulášková zlobit. Na domácí trati v Lounech se představila opět v dobrém světle, takřka celý závod vedla, jen kvůli smůle dojela třetí. V její jízdě byla už vidět její obvyklá jiskra. Před evropským šampionátem a dalšími světovými poháry nadějné zjištění.

Jste zpět?

Forma ještě určitě není nějak oslnivá, ale hodně se zlepšuji. Mám už zase ze své jízdy dobrý pocit. Snad jsem zpátky ve hře.

Co se stalo?

Neměla jsem na začátku sezony natrénováno. Ztrácela jsem na soupeřky. Musela jsem se věnovat více škole, kde jsem měla nějaké problémy a povinnosti. Musela jsem pak tréninkové manko dohánět.

V polovině října říkal váš trenér Milan Chrobák, že budete potřebovat ještě měsíc, měsíc a půl, než budete opět schopná jezdit se špičkou ve světě.

Ano, s trenérem jsme upravili plán, doháněli fyzičku, musela jsem zamakat. Už je to lepší, úplně dobré to ale ještě není, ještě musím potrénovat.

Z vaší jízdy už je ale opět vidět, že jiskra je zpět. Na začátku sezony jste působila unaveným dojmem, teď je to něco jiného. Už je vaše jízda opět dynamická, plná života. Ukázala jste to i divákům doma v Lounech.

Jsem ráda, že je to vidět. Říkalo mi to už více lidí, že už tam ta jiskra zase je. Hodně se to zlepšilo, určitě se zvedám, mám z toho dobrý pocit. Skvělý. Určitě to ale ještě není stoprocentní, musím na tom ještě zapracovat, potrénovat, zlepšovat hlavně kondici.

Vraťme se k závodu v Lounech. Tam jste pět kol ze šesti vedla, s obrovským náskokem, nakonec jste ale po smolném pádu dojela až třetí.

Strašně mě to mrzí. Bohužel to ale nevyšlo.

Nakonec jste výhru ztracenou na poslední chvíli v Lounech obrečela.

Chtěla jsem v Lounech strašně moc vyhrát, diváci byli skvělí. Po těch několika špatných výsledcích už jsem doufala, že to vyjde. Dlouho to na výhru vypadalo, takhle už jsem se dlouho na výhru netěšila. Bohužel, nakonec to nevyšlo. Ale s výkonem jsem spokojená, jelo se mi dobře, byla to smůla.

Diváci vás povzbuzovali, na začátku pátého kola jste měla náskok snad půl minuty, pak ale při nájezdu do kola posledního jste najednou byla se ztrátou třetí. Co se stalo?

Byla to moje chyba. V předposledním kole mi to v nejprudším sjezdu ujelo po listí na kořenu, udělala jsem ve zlomku vteřiny špatné rozhodnutí a sletěla jsem do lesa na strom. Nakonec jsem ráda, že jsem si nic nezlomila. Ale rozbila jsem kolo, ohnula řídítka a páku. Půl kola jsem pak jela do depa na nejlehčí převod, nešlo přehazovat. Byl to zrovna úsek po asfaltu, takže mě holky dohnaly a ještě mi ujely.

Teď vás čeká mistrovství Evropy. S jakým cílem tam odjíždíte?

Uvidíme, chci se pokusit o co nejlepší výsledek. Pokud se forma bude dál zlepšovat, bude s toho snad konečně nějaké slušné umístění.

A pak světový pohár v Koksijde, na nejtěžší trati, kde je hodně písku. Loni jste tam ale dokázala dojet šestá.

Trať v Koksijde je hodně fyzicky náročná. Uvidíme, jak na tom do té doby budu. Jak říkám, pokud se dál budu zlepšovat, zajedu tam snad slušně.

Před sezonou jste měla smělý plán dojíždět pravidelně v první světové desítce. V pohárech i na šampionátech. Loni se vám to podařilo třikrát, na mistrovství světa jste byla už potřetí těsně za top ten. Začátek sezony vám ale nevyšel, zůstává plán stejný?

Myslím, že na první světovou desítku mám. Pokud doženu fyzičku, na čemž teď pracuji, věřím, že tam opět budu. Takže ano, chci ve druhé polovině sezony atakovat první světovou desítku.

Děkuji za rozhovor.