Druhý start na olympiádě v Riu čeká už dnes (pátek 12. srpna) na osmnáctiletou žateckou plavkyni Lucii Svěcenou. Společně s parťačkami z české štafety bude bojovat mezi šestnácti nejlepšími formacemi světa.

Svěcená se představí v motýlkářské části ženské polohové štafety na 4×100 metrů. Rozplavba naší formace je v plánu už dnes od zhruba 20.30 hodin našeho času.

Česká polohová štafeta by měla do bojů pod pěti kruhy vyrazit ve složení Baumrtová (znak), Moravčíková (prsa), Seemanová (kraul) a Svěcená (motýl). „Budou tam největší hvězdy, chceme zlepšit náš čas, ale na co to bude stačit, to uvidíme," říká před svým druhým startem na jedenatřicáté letní olympiádě Svěcená.

Šestnáct nejlepších štafet planety

V Riu se představí dvanáct nejlepších štafet ze světového šampionátu a čtyři další s nejlepším časem. A právě do této čtveřice se vešla česká štafeta.

Svěcená už v Riu plavala na své hlavní trati 100 m motýl. A to hned první den her. Chtěla útočit na osobní a český rekord, při premiéře pod pěti kruhy se to nakonec ale osmnáctiletému talentu nepovedlo. V olympijském bazénu dohmátla na motýlkářské stovce v rozplavbě v čase 59,45 a v konkurenci nejlepších plavců světa skončila na 28. místě.

Osmadvacátá na motýlkářské stovce

„Určitě nejsem spokojená. Ráno na rozplavání jsem měla skvělý pocit, plavalo se mi výborně. Ale pak při závodě to nevyšlo. Hodně mě to mrzí, měla jsem nějaký problém s plavkami. Škoda," hodnotila bezprostředně po závodě svůj výkon pro Deník zklamaná Svěcená. Za svým osobním rekordem nakonec na olympiádě Svěcená zaostala o 0,91 vteřiny (její osobní rekord je 58,54 – pozn. red.). Ani ten by ale nakonec nestačil na vysněný postup do semifinále, na něj bylo potřeba až neskutečných 58,15.

I v Riu ale Svěcená potvrdila, že patří do širší světové špičky. Už jen postup na olympiádu je obrovským úspěchem.