Ani druhý start na olympiádě v Riu nevyšel žatecké plavkyni Lucii Svěcené podle představ. Po osmadvacátém místu z motýlkářské stovky si chtěla osmnáctiletá naděje spravit chuť ve štafetě, jenže ta byla pod pěti kruhy diskvalifikována.

Česká ženská polohová štafeta na 4×100 metrů se kvalifikovala do Ria mezi šestnáct nejlepších. Už to bylo velkým úspěchem, česká formace chtěla útočit na národní rekord. Do bojů vyrazila ve složení Baumrtová (znak), Moravčíková (prsa), Svěcená (motýl) a Seemanová (kraul).

Dvě špatné "předávky"

Jenže závod českým barvám vůbec nevyšel. Prsařka Moravčíková i kraulařka Seemanová na startech svých úseků odskočily příliš brzy a rozhodčí naší štafetu diskvalifikovali.

Svěcená už v Riu plavala na své hlavní trati 100 m motýl. A to hned první den her. Chtěla útočit na osobní a český rekord, při premiéře pod pěti kruhy se to nakonec ale nepovedlo. V olympijském bazénu dohmátla na motýlkářské stovce v rozplavbě v čase 59,45 a v konkurenci nejlepších plavců světa skončila na 28. místě. Je ale možné, že si ještě o pozici polepší, mohla by být na 27. místě. Čtvrtá Číňanka totiž měla dopingový nález, čeká se na B vzorek a potvrzení či vyvrácená podezření.

Dva starty na olympiádě

„Určitě nejsem spokojená. Ráno na rozplavání jsem měla skvělý pocit, plavalo se mi výborně. Ale pak při závodě to nevyšlo. Hodně mě to mrzí, měla jsem nějaký problém s plavkami. Škoda," hodnotila bezprostředně po závodě svůj výkon pro Deník zklamaná Svěcená.

Za svým osobním rekordem nakonec na olympiádě Svěcená zaostala o 0,91 vteřiny (její osobní rekord je 58,54 – pozn. red.). Ani ten by ale nakonec nestačil na vysněný postup do semifinále, na něj bylo potřeba až neskutečných 58,15.

I v Riu ale Svěcená potvrdila, že patří do širší světové špičky. Už jen postup na olympiádu je obrovským úspěchem.