Jeho jméno bylo na seznamu horkých kandidátů na nového kouče Karolíny Plíškové. Spekulovalo se o něm, stále ale nebylo nic jistého. Tým české jedničky chtěl jméno nového trenéra oznámit až po sezoně, mluvilo se také o Australance Stubbsové, která ranařku z Loun vede nyní na Turnaji mistryň. Mluvilo se i o jiných možnostech. Ale už je rozhodnuto. Nečekaně bylo Krupovo jméno potvrzeno už dříve, nejdříve Bárou Strýcovou, od které odchází, poté i týmem Plíškové.

Tomáš Krupa, jehož rukama prošli Radek Štěpánek, Tomáš Berdych, či právě Strýcová, má být tím, kdo dovede Karolínu Plíškovou k vysněnému grandslamu. Spolupráce již byla potvrzena. „Tomáše jsme oslovili, na příští sezónu neměl žádný závazek,“ uvedl pro server Tenisový svět Michal Hrdlička, manažer a snoubenec bývalé světové jedničky. „Za naši stranu proběhlo vše korektně,“ dodal v reakci na slova Báry Strýcové, které se hodně dotkl způsob, jak k dohodě Krupy a Plíškové došlo. Uvedla také, že slovem kamarádky by už svůj vztah s Plíškovou neoznačila.

Spor Plíškové se Strýcovou

Strýcové podle jejích slov nevadí, že její dnes už bývalý kouč využívá možnosti trénovat hráčku, která letos byla na žebříčku první a která míří na nejvyšší posty, chápe to, trápí jí ale prý přístup trenéra i spoluhráčky z Fed cupu. Podle Strýcové se o všem dověděla až v době, kdy už bylo vše rozhodnuto a dohodnuto, navíc prý špatným způsobem. Cítila se podvedená. Dohoda byla „upečena“ už po US Open.

Tým Plíškové její nařčení odmítá. Krupa prý dostal nabídku, neměl údajně žádné závazky a Strýcové to prý Karolína Plíšková oznámila osobně.
A kdo je vlastně Tomáš Krupa? Rozhodně úspěšný český tenisový trenér.

Krupa je úspěšný trenér

Jako hráči se mu tolik nedařilo. Ve dvouhře byl nejlépe na 278. pozici v žebříčku ATP, o něco více se mu dařilo ve čtyřhře. Trénuje od roku 2001, začínal v Prostějově. A hned začal s Radkem Štěpánkem. Během společných sedmi let se Štěpánek dostal do nejlepší světové desítky, byl osmý, na žebříčku nejvýše ve své kariéře.

Dalším jeho svěřencem byl Tomáš Berdych. Největší naděje českého mužského tenisu posledních let začala s Krupou spolupracovat v roce 2008 a vydrželi spolu až do roku 2014. Berdych začínal na dvacátém místě, rychle se ale posunul na žebříčku do top ten a tam zůstal po celou dobu, co jej Krupa vedl. Dostal se dokonce i mezi pět nejlepších tenistů světa, hrál finále Wimbledomu, semifinále v Melbourne a New Yorku.

Poté chvilku byl u Báry Strýcové, následně spolupracoval velmi krátce s Jiřím Veselým. S tím si ale nerozuměl a šel opět k Báře Strýcové. Ta pod jeho vedením opět šla v žebříčku nahoru. Nyní přichází k Plíškové.

Odvážnější tenis

Tomáš Krupa je znám také tím, že své svěřence hodně nabádá k agresivnější útočné hře. Paradoxně ale byla podobná myšlenka jedním z důvodů, proč musel u Plíškové skončit David Kotyza. Ten ji také chtěl posouvat více k riskantnější a odvážnější hře.

Může tedy nová spolupráce Plíšková – Krupa fungovat? Uvidíme…

„Chci vyhrát grandslam,“ říká dlouhodobě Karolína Plíšková. Krupa, který ví, jak to chodí ve špičce, by jí měl k tomu pomoci. Úspěchů jako trenér už dosáhl dost.

Do konce minulé sezony vedl Karolínu Plíškovou Jiří Vaněk, který ji „vytáhl“ z pozic ve druhé světové padesátce až do žebříčkového top ten. Lounská rodačka ale chtěla změnu a tak sáhla po Davidu Kotyzovi, trenérovi, který s Petrou Kvitovou dvakrát slavil vítězství ve Wimbledonu.

Překvapivý konec Kotyzy

Hned první společný turnaj skončil triumfem Plíškové, sbírala v sezoně i další úspěchy. Vylepšila si maxima na grandslamech, získala pak další dva turnajové tituly, aktuálně už jich má devět. Pak ale přišlo US Open, kde neobhájila loňské finále, hodně ji svazovala nervozita. A pak přišel velmi překvapivý konec Kotyzy. Důvodem měl být jiný pohled na další tenisový vývoj Plíškové.

Na jednom turnaji pak Karolínu Plíškovou vedl její otec, na Turnaj mistryň se domluvila na spolupráci s Australankou Stubbsovou. Po něm už zahájí přípravu aktuálně třetí hráčka světa na novou sezonu s koučem Tomášem Krupou.