V loňském roce, ještě jako dorostenka, vystřílela na svém prvním mistrovství republiky stříbrnou medaili. V tomto roce přešla do kategorie juniorek. Adéla se musela vyrovnat nejen s novými soupeřkami, které jsou většinou starší a zkušenější, ale také s novými pravidly.

Původně se střílelo 40 ran bez finálové části, nyní je to 60 ran. Stejně, jako muži.

Pro Adélu bylo republikové mistrovství na střelnici v Plzni Lobzích třetím závodem a druhým finále podle nových pravidel. Tím prvním byla Chomutovská extraliga.

Do závodu juniorek ve střelbě ze vzduchové pistole na 60 ran bylo přihlášeno 12 střelkyň. Do finále postupovala osmička nejlepších.

Ilustrační foto
Kulturní tipy: Koncerty, plesy a také soutěž leteckých modelářů

Adéle se v základní části dařilo a nástřelem 549 bodů byla třetí. Tento výsledek ji posunul do finále, se kterým před závodem počítala, ale ve finále se začíná opět od nuly.

V osmičlenném finále byly tři reprezentantky včetně čerstvé mistryně Evropy Denisy Bezděčné z Olympu Plzeň. Ta také vyhrála základní část. Na začátek finále se střílelo dvakrát pět ran, když na každou sérii má střelec časový limit 250 sekund. Pak se pokračuje po jedné ráně, na kterou je 50 sekund. Po každé sudé ráně závodnice s nejnižším nástřelem vypadává.

Bezděčná se rychle vzdálila všem svým soupeřkám, které na dalších místech od sebe dělily jen desetiny bodu. Adéla se pohybovala uprostřed finalistek. Její výkon šel nahoru. Když proklouzla mezi poslední čtveřici, začala ona i její trenér věřit, že by to mohlo cinknout. Na vedoucí Bezděčnou měla lounská střelkyně obrovskou ztrátu 12 bodů, ale souboj s ostatními soupeřkami ustála poměrně vyrovnanými ranami a nakonec z toho bylo stříbro.

Lounské aerobičky vybojovaly v Belgii na místním mistrovství pět medailí.
Lounské aerobičky vybojovaly v Belgii pět medailí

„Měl jsem hrozné nervy, možná větší, než měla Áďa. Ani jsem nesledoval výsledkovou tabuli. Adéla měla v základní části ještě technické chyby a natahovala rány. Ve finále již střílela rychle a byly to parádní rány. Je to velký úspěch Adéla byla jedinou reprezentatkou našeho kraje, která stála na bedně.“ Přiznal své pocity po finále trenér Josef Jeremiáš.

„Plzeňskou střelnici nemám moc ráda, ale dopadlo to dobře. Střelba podle nových pravidel a na více ran pro mne takový problém není, ale hrozně mně bolely nohy. Byl to hezký pocit, když jsme tam stály jen poslední dvě a všichni se na nás dívali. Ze stříbra mám velikou radost.“ Shrnula svůj mistrovský závod Adéla Tomanová.

Střelci mají konec sezóny a začínají se připravovat na střelbu z malorážky.

Jaroslav Tošner