Třetí z českých reprezentantů v pátečním závodě (26. prosince) Světového poháru v belgickém Zolderu skončil podbořanský cyklokrosař Kamil Ausbuher, reprezentující barvy Exe Jeans. V celkovém pořadí přijel do cíle na 17. místě necelou minutu za vítězným Holanďanem Thijs Alem.

„Letos poprvé jsem v nulce odstartoval bez problémů,“ potěšilo Kamila, který v této sezoně už třikrát vyjížděl z úplně posledního místa a musel dohánět peloton. Tentokrát odstartoval tak dobře, že v úvodu vedl šedesátičlenné starovní pole. Pro Čechy byl příjemný pohled na vedoucí 12člennou skupinu, ve které bojovalo hned pět závodníků ČR!

Rozdílný názor na užívání loktů

„Byla to bitva o každý metr v každé zatáčce. Hodně pracovaly lokty a strkání,“ přibližuje čtenářům Deníku boj o pozice zkušený podbořanský jezdec. „Třikrát mě razantně v oblouku podjel taky Zláma, ale to k cyklokrosu patří.“

Na tvrdý způsob boje si stěžoval vicemistr světa Zdeněk Štybar: „Aspoň desetkrát šel do mě Bína loktem, to nechápu!“ Táborský závodník, který byl před pár týdny v Mnich. Hradišti diskvalifikován po označení viníkem těžkého pádu Zlámalíka, se však na svém webu ohradil: „Nevím, co si o sobě myslí. Byl to boj o každou pozici a já se nenechám jen tak odstrčit…“

Mráz pozdravil belgické Vánoce

Tak jak současné mrazy trochu připomenuly Vánoce, mrzne v těchto dnech i v Belgii, kde se spíše jezdí na blátě.

Na zmrzlém podkladě se jelo velice rychle. V jedné ostré zatáčce na to doplatil Ausbuher, neboť na třetí pozici tam měl pád, který ho dost rozhodil. „Byla to škoda, protože následoval dlouhý výběh a pak rychlá rovinka, kde mi vedoucí skupina odjela. Narazil jsem si koleno a trvalo dva okruhy, než jsem na bolest zapomněl.“

Boje za sebou využila trojice jezdců, Holanďan Thijs Al s Belgičany Pauwelsem a Sven Vanthorenhoutem, která si udržela mírný náskok až do cíle. Za nimi přijeli dva nejlepší z posledního MS, Holanďan Lars Boom a náš Zdeněk Štybar, který udržel svou 5. pozici před mocně spurtujícím Sven Nijsem, 7. byl Barth Welens a 8. Radek Šimůnek. Třetí z našich přijel Kamil Ausbuher na 17. místě, pouhých 58 vteřin za vítězem a s dostatečným odstupem před 18. Richardem Groenendaalem.

Dvacátý Martin Zlámalík měl ztrátu 1:27 minuty, když v posledním okruhu na osmé pozici ve sjezdu svlékl galusku. Postupně propadající Martin Bína skončil na 23. pozici se ztrátou 1:41, 29. Kášek zaostal 2:50 a až na 34. místě skončil Petr Dlask.

„Měl jsem rozhodně na lepší umístění, ale na tak rychlém okruhu se nedá už moc dělat, pokud se to rozdělí a vznikne mezera,“ hodnotí Kamil páteční závod. „Dvakát mě utrhli Švýcaři, když vletěli naivně do zatáčky a lehli. Podobně se to trhalo na víc místech, hodně pracovaly lokty. Vydělal na tom každý, kdo se dokázal odpoutat z té mlýnice.“

Domů se vrátí po Novém roce

V celkovém pořadí žebříčku Světového poháru je Ausbuher na 24. místě se 154 body o pouhé čtyři za 23. Zlámalíkem, 19. Dlask má 206 bodů, 15. je Bína, 7. Šimůnek a 4. Štybar. V čele SP je stále Belgičan Sven Nijs.

Další dva, už zbývající, závody SP se pojedou po Novém roce ve Francii (18.1. Roubaix) a Itálii (25.1. Milan) , aby sezonu ukončilo 31.1.– 1.2. Mistrovství světa v holandském Hoogerheide. Český šampionát se jede 10. ledna v Kolíně.

Kamil Ausbuher, který skončil včera v belgickém Torhoutu na 5. místě (píšeme na jiném místě této strany), pojede do konce roku ještě dva závody v Belgii (Middelkerke a Loenhout), na Nový rok startuje v lucemburském Pétange, pak 2. 1. opět v belgickém Sint. Nicklas a vrátí se domů po závodě 4. ledna ve švýcarském Düberndorfu.