Nehorázná letošní smůla podbořanského cyklokrosaře Kamila Ausbuhera měla další nečekaný zážitek v pondělním (29. 12.) závodě UCI I.kategorie v belgickém Middelkartu.

„Už se bojím jít vůbec na start, protože jen výjimečně se mi tam nic nestane,“ děsil se Kamil po závodě, na který jen tak nezapomene.

Během podzimu už třikrát v závodech SP nejvyšší kategorie odstartoval úplně poslední, neboť se stal obětí nějaké technické závody nebo pádu jezdců před ním. Když už věřil, že si smůlu vyčerpal, dorazil ho závod v Middelkartu.

„Odstartoval jsem ze druhé řady a sotva jsem nabral fofr, nabral mě televizní kameraman pod řídítka. Přelétl jsem kolo, narazil si pravé rameno a levé koleno, svlékl přední gumu, ohnul řídítka a páku! Mám pokračovat?,“ ptá se potlučený a sedřený Kamil.

Původně chtěl závod zabalit, svlékl rukavice a zlostně s nimi hodil na zem. Ke všemu to bylo právě v den, kdy dopoledne jednal s belgickým manažerem a majitelem týmu, který projevil o Ausbuherovy služby zájem.

Snad to byl hlavní důvod, proč po krátkém šoku nasadil galusku, srovnal řídítka a vydal se s více než tříminutovou ztrátou(!) za padesátičlenným startovním polem, kde nejlepší už měli půl okruhu náskok. Trať byla opět zmrzlá, tvrdý a nerovný povrch byl náročný také na ruce. Prokázal fantastický výkon, když stahoval mezeru a postupně se propracoval až na 18. místo. Před ním zůstali už kromě domácích Belgičanů jen tři Francouzi, tři jezdci USA, a Holanďan a 17. Angličan Crawforth. K radosti českých barev tam byli také dva jezdci Budvaru Tábor, když ve spurtu vybojoval 5. místo Martin Bína před 6. Ondřejem Bambulou.

Vítězem se stal lídr SP domácí Sven Nijs před pátečním vítězem Holaďanem Thijs Alem a třetí skončil Ital Enrico Franzoi. Čtvrtý dokončil Američan Jonathan Page, nad nímž visí Damoklův meč v podobě dvouletého trestu za nesplnění dopingové kontroly po závodě SP v listopadu v Koksijde.

„Nebýt toho karambolu na startu, tak jsem se svým dnešním výkonem spokojený. V cíli jsem už měl menší ztrátu na vítěze než jsem chytil na startovní rovince. Belgičané, kteří mě sledovali, byli spokojeni,“ prozradil Kamil po dalším jednání s představite­li týmu.

Zda se po roční pauze stane opět členem belgické stáje, se ukáže velmi brzy. Už včera měl startovat Kamil v dalším závodě v Belgii, na Nový rok jede v lucemburském Pétange, 2. ledna v Sint. Niklaasu a v neděli ve Švýcarsku.

„Všechno mě po tom hrozném pádu bolí, ale stejně bych jel trénovat. Tak to dnes zkusím naostro v Loenhoutu. Hlavně, ať mě zase něco nepotká na startu,“ prohlásil už s úsměvem Kamil Ausbuher a šel se připravit na poslední závod roku 2008. Zítra začne Nový rok opět v sedle na startovní čáře v první řadě.

Middelkarte – SP I.:

1. Sven Nijs Belgie
2. Thijs Al Holandsko
3. Enrico Franzoi Itálie
4. Jonathan Page USA
5. Martin Bína
6. Ondřej Bambula oba ČR
7. Jeremy Powwers USA
8. Davy Commeyne,

11. Sven Vanthourenhout
13. Ben Berden všichni Belgie
18. Kamil Ausbuher