Třicetiletá semifinalistka Australian Open 2019 Karolína Plíšková skončila loni v Melbourne ve třetím kole proti kamarádce Karolíně Muchové. Před letošní sezonou vyměnila trenéra, když se k ní po pěti měsících vrátil Sascha Bajin. V závěru minulého roku vedl Plíškovou vítěz wimbledonského mixu Leoš Friedl.

Nasazená třicítka schytala na úvod letošní sezony debakl v Adelaide, kde nestačila na někdejší šampionku z Roland Garros Ostapenkovou 1:6, 3:6. Na dalším turnaji na témže místě musela do kvalifikace. V prvním kole hlavní soutěže vypadla s Američankou Collinsovou 2:6, 4:6.

Plíškovou čeká na závěr prvního hracího dne Si-jü Wang z Číny, která se ve světovém žebříčku nachází na 49. pozici a ta je zároveň jejím dosavadním maximem. V minulém roce ji na úvodním grandslamu vyřadila ve 2. kole Barbora Krejčíková.

Českých tenistek je v soutěži jedenáct, z nasazených Češek figurují v pavouku také Marie Bouzková (25.) a právě bývalá světová jednička Karolína Plíšková (30.).

Hrát se bude o rekordní dotaci, pořadatelé rozdělí mezi účastníky 76,5 milionu australských dolarů (zhruba 1,9 miliardy korun). Vítězové dvouher získají 2,97 milionu dolarů (zhruba 46 milionů korun), poražení finalisté 1,6 milionu.